head

Co trzeba wiedzieć na temat szczepionki przeciwko odrze?

Co trzeba wiedzieć na temat szczepionki przeciwko odrze?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowie

Przebieg  odry w większości przypadków jest bezproblemowy, choroba trwa przeważnie 1-3 tygodnie, natomiast powikłania związane z odrą bywają poważne, a nawet śmiertelne. Jednym z późniejszych powikłań może być zapalenie opon mózgowych. Najbardziej zagrożone są te osoby, które nie zostały  zaszczepione przeciw odrze.

 

Szczepionka przeciw odrze może nawet uratować życie, chociaż w niektórych krajach inaczej traktowana jest konieczność szczepienia.  Wirus odry jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie, ale częstotliwość występowania choroby jest dość zmienna, głównie dotyczy osób żyjących w krajach rozwijających się.

Szczepienie nie jest wszędzie obowiązkowe

Chociaż szczepionka przeciw odrze jest znana od dawna, zdarzają się tacy dorośli, którzy w dzieciństwie nie zostali zaszczepieni, jak również są takie dzieci, których rodzice odmawiają podania im szczepionki MMR, która chroni przed odrą, świnką i różyczką. W Unii Europejskiej nie ma jednolitych przepisów dotyczących szczepień i  wcale nie ma obowiązku szczepień ochronnych w takich krajach zalecających szczepienia jak Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria oraz Szwecja, Finlandia i Norwegia. Tam gdzie szczepienia nie są obowiązkowe, lekarze wspólnie z rodzicami decydują o szczepieniu, na co między innymi ma wpływ sytuacja socjalna i stan zdrowia.

Histeria szczepień

W związku ze szczepionką przeciw odrze –która zawiera trzy osłabione żywe wirusa, wirus odry, świnki i różyczki – rozpowszechnione zostały takie bezpodstawne plotki, że na przykład powoduje ona autyzm, jak również inne powikłania neurologiczne. Niektórzy rodzice z tego powodu odmawiają zaszczenienia swoich dzieci przeciw wirusowi odry, nie licząc się z powikłaniami choroby. Przeciwko szczepieniom ochronnym występował angielski lekarz, Andrew Wakefield – pod wpływem którego rozpoczęły się ruchy antyszczepieniowe – według których MMR powoduje autyzm i choroby jelit. Z czasem lekarza okrzyknięto oszustem, ponieważ okazało się, że złożył wniosek patentowy na opracowaną przez siebie szczepionkę przeciw odrze i po prostu w ten sposób chciał się pozbyć konkurencji.

Choroby poszczepienne

W przypadku szczepionki przeciw odrze również mogą pojawić się tzw. choroby poszczepienne, które wywołane są przez trafiające do organizmu osłabione patogeny. Może pojawić się gorączka, osłabienie, ból głowy, infekcje górnych dróg oddechowych, brak apetytu, a miejsce otrzymania szczepionki może być zaczerwienione, boleć i może pojawić się obrzęk.  Rzadziej pojawiają się stany zapalne stawów, zapalenie płuc, powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli ktoś odczuwa tego typu dolegliwości powinien skontaktować się ze swoim lekarzem.  

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.