head

Poprawa pracy układu pokarmowego:oczyszczanie i probiotyki

Święta Bożego Narodzenia to również czas wielkiego ucztowania. Warto więc wczas zadbać o nasz układ pokarmowy
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowie

Poprawa pracy układu pokarmowego: oczyszczanie i probiotyki.

Oto kilka wskazówek jak zadbać o zdrowie układu pokarmowego podczas świąt.

Święta to czas, w którym jemy więcej, niż zwykle i co więcej, często są to posiłki ciężkostrawne. W związku z tym należy zadbać o swój układ pokarmowy jeszcze przed świętami. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z przejedzenia. Podczas świąt wiele osób  cierpi z powodu bólu brzucha, wzdęć, zgagi i wielu innych problemów. Ich przyczyną w większości przypadków jest przejadanie się i spożywanie ciężkostrawnych pokarmów. Jeśli trudno oprzeć się nam tym smacznym świątecznym potrawom powinniśmy jak najlepiej dbać o zdrowie układu pokarmowego.

Oczyszczanie jelit i oczyszczanie organizmu.

Pierwszym krokiem w celu wzmocnienia układu pokarmowego jest oczyszczenie jelit  i oczyszczenie organizmu. Warto zwiększyć spożycie błonnika, który znajduje się w owocach i warzywach, ponieważ oczyszcza jelita ze szkodliwych złogów. Błonnik pokarmowy wspiera  wchłanianie substancji odżywczych oraz pomoże wyeliminować przewlekłe zaparcia i biegunki. Szczególnie polecamy  nasiona babki płesznik, fasola i nasiona Chia, ponieważ zawierają mnóstwo  rozpuszczalnego  i nierozpuszczalnego w  wodzie błonnika. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na niektóre warzywa z błonnikiem, które powodują wzdęcia, m.in. rośliny strączkowe i pamiętajmy, że błonnik roślinny pod wpływem obróbki cieplnej traci swą  wartość odżywczą. Aby uzyskać szybszy efekt, można sięgnąć również po różne suplementy diety, które w połączeniu z odpowiednią dietą  pozwolą osiągnąć pożądany efekt w ciągu zaledwie dziesięciu dni.

Wzmacniaj pracę układu pokarmowego

W celu wzmocnienia układu trawiennego nie należy zapominać o oczyszczaniu wątroby, nerek, układu limfatycznego, w tym celu można zastosować szereg herbatek ziołowych i suplementów diety.

Codzienna aktywność fizyczna

To prawda! Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa  również w znacznym stopniu przyczyni się do wzmocnienia pracy naszego układu trawiennego. Bieg, różne ćwiczenia lub chociażby codzienny półgodzinny spacer znacznie wpłyną na stan zdrowia:  przyspieszy się nasz metabolizm, naprawi perystaltyka jelit i jednocześnie trawienie.

Zażywaj probiotyki

Miliardy pożytecznych bakterii jelitowych znajdujących się w okrężnicy odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawienia. Wpływają  na proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych, wspomagają produkcję  enzymów trawiennych. Dlatego ważne jest, abyśmy zachowali, a jeśli to będzie konieczne, odzyskali równowagę flory jelitowej. Można to osiągnąć poprzez  spożywanie pokarmów zawierających probiotyki – np. jogurtów, kapusty kiszonej  oraz suplementów diety z probiotykiem. Dzięki temu możemy w znacznym stopniu wzmocnić swój układ trawienny.

Jeszcze jedna ważna uwaga: bez względu na to, jak smaczne będzie świąteczne menu, powinniśmy zachować rozwagę, posiłki jeść powoli, delektować się każdym kęsem pożywienia, dokładnie przeżuwając, a jeśli czujemy się najedzeni to po prostu przestać jeść.

Przestrzegając tych kilku zasad, można spędzić Święta Bożego Narodzenia w dobrym zdrowiu, bez żadnych dolegliwości trawiennych.

 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.