head

Dlaczego rozwija się odra?

Co to jest odra, co jest jej przyczyną?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowie

 Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. W większości przypadków nie powoduje powikłań, ale w każdym tysięcznym przypadku może być powodem śmierci. Powodem infekcji jest brak szczepienia ochronnego.

Osoby nie zaszczepione przeciw odrze w każdym okresie życia mogą zostać zarażone. Kto raz przeszedł chorobę, będzie odporny na nią przez całe życie. Ale co jest powodem tego, że w czasach współczesnej medycyny choroba również się pojawia?

Jak zaraża?

Przyczyną odry (łacińska nazwa morbilli) jest wirus RNA. Wirus dostaje się do organizmu przez jamę nosowo-gardłową, a następnie z kaszlem lub podczas kichania trafia do środowiska, gdzie jeszcze przez dwie godziny jest w stanie przeżyć. W organizmie wirus zaczyna się rozmnażać, zakaża drogi oddechowe, a co więcej trafia do płuc jak również do skóry. Okres wylęgania w przypadku odry wynosi 6-21 dni, ale mniej więcej w okolicach dziesiątego dnia pojawiają się pierwsze objawy. Ryzyko przeniesienia choroby jest największe na 2-4 dni przed pojawieniem się wysypki oraz w pierwszych 5 dniach po jej pojawieniu się. Odrą może zarazić się każdy, kto nie był jeszcze na nią chory lub kto nie otrzymał szczepienia ochronnego. Powtórne zachorowanie na odrę jest nadzwyczaj rzadkie, ponieważ organizm uodparnia się na wirus. Odra rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt lub drogą kropelkową, chociaż wirus jest wrażliwy na działania zewnętrzne, tj. na wysoką temperaturę, promieniowanie ultrafioletowe, na środki rozpuszczające tłuszcze i dezynfekujące.

Brak szczepień

Powodem epidemii odry są niektórzy rodzice, którzy bojąc się powikłań lub z innych powodów odmawiają szczepienia. Nieprawdziwe i nigdy niepotwierdzone naukowo pogłoski pojawiające się w mediach, według których MMR (szczepionka zawierająca trzy żywe, odzjadliwione wirusy) powoduje autyzm jest również jednym z przypuszczalnych powodów. Prawda jest taka, że w przypadku braku szczepienia ochronnego, powikłania spowodowane odrą – na przykład jedna z przewlekłych form zapalenia opon mózgowych, która w ciągu kilku lat na pewno może być powodem śmierci – jest sto razy bardziej niebezpieczna dla dzieci niż rzadkie powikłania związane ze szczepieniem ochronnym.  W niektórych krajach Unii Europejskiej szczepienia nie są obowiązkowe, tam rodzice wraz z lekarzem decydują o zasadności szczepienia.

Zagrożenie dla życia

Śmiertelność spowodowana odrą jest szczególnie duża w krajach trzeciego świata, gdzie głównie z powodu niedożywienia może osiągnąć 10 procent. Od tego większa jest ilość spowodowanych zakażeniem HIV, bo stanowią one około 30 procent. Powikłania (zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc) najprawdopodobniej pojawiają się wtedy, kiedy układ odpornościowy zakażony odrą z jakiegoś powodu jest słaby, w przypadku małych dzieci, osób starszych, nowotworów i białaczki oraz w przypadku wrodzonych niedoborów immunologicznych.

 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.