head

Niskie ciśnienie krwi może być niebezpieczne | Jak należy prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Jakie są niebezpieczeństwa związane z niskim ciśnieniem krwi?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowie

Chociaż z niskim ciśnieniem przeważnie związane są „tylko” zawroty głowy, nudności, ewentualnie złe samopoczucie, to jednak warto poważnie zająć się tymi problemami. Głównie jeśli objawy stają się chroniczne to znaczy utrzymują się przeze dłuższy czas. Zebraliśmy najważniejsze informacje o niskim ciśnieniu.

Przeważnie w naszym mniemaniu problemy związane z ciśnieniem krwi wiążą się z dużym ryzykiem. Bowiem nie przez przypadek ten stan jest siedliskiem chorób serca i układu krążenia, już prawie do znudzenia powtarzana jest przestroga, że wysokie ciśnienie  nie sprzyja zdrowiu. Właśnie dlatego jesteśmy skłonni nie przyjmować do wiadomości tego, że mamy niskie ciśnienie (hipotonia), chociaż i ono może sprawić nieprzyjemne niespodzianki.

Wtedy jest niebezpieczne, kiedy jest chroniczne

Przede wszystkim należy stwierdzić, że powodem niepokoju w pierwszym rzędzie może być chroniczne, długo utrzymujące się i powracające niskie ciśnienie. Również częste może pojawić się  chwilowy, nagły spadek ciśnienia krwi związany ze zmianą pozycji, na przykład przy gwałtownym podniesieniu się z pozycji siedzącej lub leżącej. Nie oznacza ono jednak problemów zdrowotnych.  

Językiem liczb

Istnieje wiele określeń niskiego ciśnienia. Zgodnie ze stwierdzeniem Światowej Organizacji Zdrowia  o niskim ciśnieniu u kobiet mówimy przy wartości 100/60, u mężczyzn 110/70 Hgmm. Niżej przeciąga granicę największa na świecie organizacja non-profit zajmująca się zdrowiem, Klinika Mayo (Mayo Clinic) zatrudniająca prawie 4500 lekarzy i naukowców, która uważa za wartość graniczną 90/60 Hgmm.

Uważajmy na te objawy

Rozpoznanie niskiego ciśnienia utrudnia fakt, że nie ma charakterystycznych objawów, a jedynie niżej wyszczególnione dolegliwości mogą wyraźnie wskazywać na tą chorobę. Jeśli więc regularnie mamy zawroty głowy – głównie rano po przebudzeniu – jesteśmy zmęczeni i nie mamy humoru. Często walczymy z bólem głowy, szumi nam w uszach, nie mamy nastroju, trudniej jest nam się skoncentrować. Odczuwamy bez przyczyny nudności, trudniej jest nam oddychać, przy nagłej zmianie pozycji mamy zaburzenia widzenia lub widzimy nieostro oraz przez dłuższy okres czasu nie mamy apetytu, pomyślmy o możliwości posiadania niskiego ciśnienia. Istotne jest, że przeważnie złemu stanowi zdrowia towarzyszy mocne pocenie, przyspieszone bicie serca, bladość oraz ochłodzenie kończyn. W takim przypadku koniecznie wykonajmy porównawczy pomiar ciśnienia krwi i zwróćmy się o pomoc do lekarza.  

Jak należy mierzyć ciśnienie krwi?

Istotne jest, aby pomiaru dokonywać zawsze o tej samej porze dnia, na tej samej ręce i w stanie spokoju. Jeśli pomiaru dokonujemy na siedząco należy wzięć pod uwagę, że wartość rozkurczowa będzie o 5 Hgmm wyższa, niż w pozycji leżącej. Zawsze należy mierzyć ciśnienie trzy razy, w górnej części ręki na wysokości serca, w tym czasie nie należy krzyżować nóg i otrzymane wyniki należy uśrednić. Wtedy stwierdzone jest chroniczne niskie ciśnienie, jeśli mierzone wartości przez kilka dni pozostają poniżej limitu.  

Czynniki ryzyka

Ogólnie można powiedzieć, że chronicznie niskie ciśnienie krwi dotyczy w największej mierze młodych, wysokich kobiet. Natomiast spadek ciśnienia krwi związany ze zmianą pozycji jest częstszy u osób w wieku powyżej 65 lroku życia. Za czynnik ryzyka uważana jest również choroba Parkinsona, cukrzyca, niska waga ciała oraz dziedziczność, w jego pojawieniu się może odgrywać również rolę nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.  

Powodem mogą być również inne leki na choroby psychiatryczne i serca, środki zwiększające potencję, preparaty blokujące beta, środki moczopędne, niedoczynność tarczycy, choroby nadnercza i zaburzenia przysadki mózgowej, problemy z układem naczyniowym, choroby serca, wstrząs anafilaktyczny oraz ciąża. Stałe leżenie, niedostateczny pobór wody i soli również może prowadzić do niskiego ciśnienia , co charakterystyczne jest raczej dla osób starszych. Powodem może być także niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego.

Jakie są następstwa?

Na szczęście, niskie ciśnienie krwi rzadko powoduje poważne choroby, natomiast jeśli występuje przez długi okres czasu, wtedy może mieć poważne następstwa. Pogarsza pamięć i wydajność umysłową, może powodować depresję. Do niebezpieczeństw niskiego ciśnienia należy także fakt, że z czasem chory może wykonywać coraz mniej codziennych czynności, znacznie wzrasta szansa pojawienia się otępienia starczego. Norweskie badanie przeprowadzone na ponad 60 tysiącach osób znalazło związek pomiędzy niskim ciśnieniem i niepokojem.

Leczenie niskiego ciśnienia

Tak samo jak w wielu innych przypadkach, tak samo przy leczeniu niskiego ciśnienia zmiana stylu życia może być najlepszą metodą. Podstawą tego jest codzienny ruch, w tym bieganie najlepiej sprzyjające zdrowiu serca i układu krążenia, pływanie, jazda na rowerze oraz ćwiczenia kardio. Zwracajmy uwagę na odpowiednią ilość spożywanych płynów, dorosła osoba powinna dziennie wypijać 2,5-3 litry wody, ponadto w proporcjonalnym podziale. Nagłe zmiany ciśnienia i nieprzyjemne objawy z tym związane możemy pominąć jeśli z pozycji siedzącej lub leżącej będziemy powoli się podnosić. W obecnych czasach jest możliwość kuracji medykamentami, natomiast proponowana jest ona tylko w przypadku poważniejszych dolegliwości. Oprócz tego celowo jest zwrócić uwagę również na usunięcie  powodów tych dolegliwości.   

 

Źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0023509/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2465598/
 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.