head

Niedobory witamin zimą: w jaki sposób objawia się to na naszej skórze?

Niedobór witamin wynika głównie z nieodpowiedniej diety
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowie

Twoja skóra jest pełna plam, zmarszczek jest szorstka i  bardzo sucha? Przyczyną może być niedobór witamin.

Spójrzmy na działanie witamin na skórę i poznajmy objawy ich niedoboru.

Skóra jest naszym największym narządem, jest też pierwszą linią obrony naszego organizmu, a jej prawidłowe funkcjonowanie i zdrowy wygląd wymaga witamin. Pierwsze objawy niedoboru witamin pojawiają się na skórze.

Witamina D

Niedobór witaminy D pojawia się późną jesienią. Jest to związane z brakiem światła słonecznego, ponieważ do wytworzenia tej witaminy potrzebne jest promieniowanie UVB. W związku z tym zimą należy spożywać jak najwięcej ryb morskich (łosoś, tuńczyk, dorsz), olej rybny, wątrobę, wołowinę, produkty mleczne, jaja, rośliny strączkowe i grzyby shiitakeponieważ w ten sposób możemy dostarczyć organizmowi  niezbędną dawkę witaminy D. W związku z tym, że jest rozpuszczalna w tłuszczach, powyższe produkty warto połączyć z oliwą z oliwek. Aby zapewnić potrzebną dawkę witaminy D, niezmiernie ważne jest przebywanie na słońcu. Jeśli jest więc taka możliwość, należy korzystać ze słońca w godzinach dopołudniowych przez 15-20 minut. Objawami niedoboru witaminy D jest bladość skóry, nadmierne pocenie się skóry i skóry głowy, osłabienie, brak energii, jak również przybieranie na wadze. Co ciekawe,  witamina D jest jednym z najbardziej skutecznych leków na łuszczycę.

Witamina C

Witamina C jest niezbędna w procesie budowy i regeneracji włóknistej tkanki łącznej, jako silny przeciwutleniacz, zwiększa produkcję kolagenu oraz zwalcza wolne rodniki, które  uszkadzają DNA w komórkach. Dlatego z powodu niedoboru witaminy C  pogarsza się stan skóry. Brak witaminy C objawia się nadmiernym tworzeniem się zmarszczek, suchością skóry, skłonnością do występowania siniaków, utratą elastyczności skóry. Zalecana dzienna  dawka witaminy C wynosi około 1000mg, co może nam zapewnić  spożywanie  owoców cytrusowych, truskawek, brokułów, kapusty, papryki, kasztanów jadalnych, jagód, chlorelli  lub trawy pszenicznej.

Witamina A

Sucha, łuszcząca się skóra, łamliwe paznokcie to tylko niektóre objawy wynikające z niedoboru witaminy A, która jest rozpuszczalna w tłuszczach oraz wpływa na nawilżanie i odżywianie skóry. Bogatym źródłem tej witaminy są: dynia, wątroba, jaja, olej rybny, oliwa z oliwek, ryby i zielone warzywa liściaste. Warto więc sięgać po nie jak najczęściej , można również skorzystać z suplementów z witaminą A. Przy codziennym spożywaniu potrzebnej dawki tej witaminy nasz organizm odwdzięczy się piękną, zdrową skórą, dobrym wzrokiem i wysokim poziomem odporności.

Witamina E

Witamina E to jeden z najsilniejszych antyoksydantów występujących w przyrodzie, przypisuje się jej mnóstwo pozytywnych działań. Z punktu widzenia utrzymania dobrego zdrowia skóry witamina E pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ doskonale ją nawilża, zapobiega jej wysuszaniu, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziała starzeniu się skóry, zapobiega tworzeniu się plam i zmarszczek, chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ponadto ma działanie przeciwzapalne,  jest więc pomocna w leczeniu różnych chorób skóry. Witamina E występuje głównie w produktach roślinnych, największą zawartość mają: nasiona oleiste, ryby morskie, jaja, papryka,  pomidory, szpinak, brokuły i pełnoziarniste zboża. Regularne spożywanie tych produktów zapewni piękną i zdrową  skórę.

Witaminy z grupy B

Do najczęstszych objawów niedoboru witaminy B2 należy pękanie kącików ust, występowania stanów zapalnych, łuszczenie się i pękanie warg, zwiększony łojotok skóry. Zmiany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i  języka oraz pękanie warg mogą występować również z powodu niedoboru witaminy B6. Natomiast niski poziom witaminy B3 zwanej niacyną powoduje pękanie, zaczerwienienie i szorstkość skóry oraz pojawienie się przebarwień (plam) na skórze.

Witamina K

Niedobór witaminy K  jest przyczyną pojawienia się cieni pod oczami. Witamina K odpowiedzialna jest przede wszystkim za krzepliwość krwi. Widocznym objawem niedoboru tej witaminy jest szybkie starzenie się skóry, siniaki na skórze, wapnienie żył. Witamina k1 występuje w największych ilościach w kapuście, fasoli szparagowej, szpinaku, brokułach, pietruszce, ogórkach, suszonych śliwkach, natomiast witamina k2 zawarta jest w żółtku jaja, podrobach, fermentowanych produktach mlecznych.

Nie dajmy szansy rakowi skóry

Niedobór witamin zazwyczaj nie powoduje poważnych problemów skórnych, z wyjątkiem niedoboru witaminy C i E. Ich niedobór zwiększa ryzyko raka skóry i czerniaka w wyniku uszkodzenia naskórka przez słońce.

 

Źródła:

 

https://www.healthline.com/health/4-best-vitamins-for-skin#vitamin-deficiency6

https://www.healthline.com/health/4-best-vitamins-for-skin#vitamin-deficiency6

https://www.healthline.com/health/4-best-vitamins-for-skin#vitamin-deficiency6

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.