head

Leczenie objawów przedmiesiączkowych

Leczenie objawów przedmiesiączkowych
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowie

W celu odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu hormony odgrywają kluczową rolę i wpływają również na nasz nastrój. Z tego powodu przed miesiączką następują zmiany nie tylko cielesne, ale również psychiczne. Wiele kobiet ciężko przeżywa ten okres, dlatego ważne jest  leczenie objawów przedmiesiączkowych.

W zdrowym organizmie ilość hormonów także stale się zmienia, u kobiet zdecydowany wpływ ma na to cykl miesiączkowy. W danym przypadku zmieniony poziom hormonów jest związany z nieprzyjemnymi i niepokojącymi objawami. Prawdopodobnie te zmiany hormonalne powodują objawy przedmiesiączkowe, popularnie nazywane zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), które część kobiet źle znosi.  

Ponad sto objawów

Przed miesiączką poziom estrogenu i progesteronu zmniejsza się, natomiast w tym samym okresie pojawiają się objawy, o których mówimy i ich skala jest dość szeroka. Ich liczba zbliżona jest do 150 i mogą pojawić się na kilka dni lub godzin przed miesiączką, a nawet na dwa tygodnie wcześniej, ale w momencie rozpoczęcia krwawienia w większości przypadków w zupełności znikają. Natomiast wśród kobiet zbliżających się do menopauzy może zdarzyć się, że w czasie miesiączki dalej będą cierpieć z powodu tych dolegliwości. Do objawów przedmiesiączkowych należą zaburzenia snu, bezsenność, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, pobudliwość, ból mięśni, wzdęcia, przyrost masy ciała, przetłuszczanie się skóry twarzy i włosów i pojawienie się trądziku. Oprócz tego może pojawić się wrażliwość piersi, spadek libido, depresja, nudności lub wymioty, obrzęki jak również chęć spożywania słodyczy. Niedoczynność tarczycy, wysoki poziom prolaktyny i choroby kory nadnerczy mogą tylko pogarszać sytuację, u niektórych kobiet te objawy są tak poważne, że mogą być powodem niezdolności do wykonywania pracy.  

Leczenie objawów

Na objawy przedmiesiączkowe wpływa odżywianie, brak niektórych mikroelementów i witamin oraz tryb życia. Uważajmy na to co jemy i w jakiej ilości, do naszego jadłospisu wprowadźmy jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, kwasów tłuszczowych omega-3 i odstawmy sól powodującą obrzęki. Pomijajmy potrawy o dużej zawartości węglowodanów i cukru, rafinowane oleje i produkty sojowe, alkohol, kofeinę, bo te wszystkie produkty odgrywają rolę w nieprawidłowej produkcji hormonów, tak więc w niepożądanych zmianach hormonalnych. Spożywajmy rośliny lecznicze wspomagające równowagę hormonalną, które zmniejszają obrzęki, wzdęcia i bóle piersi. Pijmy  herbatę z mniszka lekarskiego, trawy Benedyktynów, z korzenia jam, wywary z konopi i pierwiosnka, które również pomagają złagodzić objawy PMS. Zażywajmy więcej witamin i substancji mineralnych wspierających kobiecy organizm. Zalecane jest również spożywanie większej ilości witaminy C, witaminy E, witaminy B kompleks oraz wapnia i magnezu, możemy je zażywać również w postaci suplementów diety. Przynajmniej trzy razy w tygodniu  uprawiajmy przez pół godziny sport, ruch zmniejsza napięcie i dobrze wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego.  Mała ilość snu i zła jego jakość nie zapewnia hormonom odpowiedniego czasu do prawidłowej produkcji hormonów, dlatego spróbujmy spać dziennie 8 godzin. Jeśli ktoś wierzy w środki homeopatyczne, to warto je również wypróbować, istnieją bowiem preparaty wyraźnie przeznaczone do leczenia objawów przedmiesiączkowych.  

 

Środki przeciwbólowe i przeciwskurczowe i tabletki antykoncepcyjne również mogą złagodzić objawy cielesne, ale w miarę możliwości pozostańmy przy naturalnych metodach.  

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.