head

Kolonoskopia: dlaczego badanie jelita grubego może uratować życie?

Kolonoskopia: nie bój się badania jelita grubego, ponieważ może uratować Ci życie.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowie

Rak jelita grubego to jeden z bardziej podstępnych nowotworów rozwija się, długo nie dając żadnych objawów. Można temu zapobiec, należy tylko wykonać badanie kolonoskopowe, podczas którego oprócz diagnostyki choroby możliwe jest również usunięcie polipów tworzących się na wewnętrznych ścianach jelita, z których może powstać nowotwór jelita grubego.

Niestety, na temat raka jelita grubego wciąż mamy zbyt mało informacji, co również może mieć wpływ na to, że zgłaszalność na badania kolonoskopowe (badania jelita grubego) jest na bardzo niskim poziomie. Należy więc poważnie się nad tym zastanowić, to badanie w 100 procentach potwierdzi lub zaprzeczy rozpoznanie raka jelita grubego, polipy jelita- które sprzyjają powstawaniu raka oraz różne stany zapalne, które też zwiększają ryzyko zachorowania.

Kiedy należy wykonać badanie kolonoskopowe?

W przypadku występowania takich objawów jak: krew w kale, chroniczny ból brzucha, chroniczne zaparcia, wzdęcia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań kolonoskopowych, często pomogą one dosłownie uratować życie. Badanie kolonoskopowe służy bowiem wczesnemu wykrywaniu (polipów) i innych zmian w jelicie grubym.

Proces wzrostu polipa i powstania raka w przybliżeniu wynosi 10 lat, dlatego tak ważne jest prowadzenie badań w grupie ludzi powyżej 50 roku życia, aby jak najwcześniej zdiagnozować polipy i je usunąć, zmniejszając ryzyko rozwoju raka. Badania może wykonać każdy, kogo niepokoi możliwość zachorowania na raka jelita grubego, ale  po 50 roku życia jest to niemal konieczność, badanie to należy potem powtarzać co dziesięć lat. U niektórych osób obciążonych rodzinnym ryzykiem  zachorowania na tę chorobę badanie to należy wykonywać już po 20 roku życia i powtarzać częściej nawet 3-4 razy rocznie.

Jak przebiega badanie?

Badanie kolonoskopowe nie należy do przyjemnych, nie powoduje silnego bólu, jednak przeważnie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Pobyt w szpitalu przed wykonaniem badania nie jest konieczny, ale do badania należy się odpowiednio przygotować, wymagane jest dokładne oczyszczenie jelita. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego instrumentu o długości 1,5 metra zwanego kolonoskopem, na jego końcówce znajduje się specjalna kamera i źródło światła.

Do jelita wprowadzane jest powietrze, aby uwidocznić jego ściany i umożliwić przesuwanie się kolonoskopu. Jeśli badanie uwidoczni polipy, użyte zostaną specjalne kleszczyki za pomocą których zmiany zostaną usunięte.  W przypadku odnalezienia zmian chorobowych pobiera się z nich próbki - celem dalszej analizy. Badanie kolonoskopowe trwa  średnio 40-45 minut, po badaniu pacjent może iść do domu.

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.