head

Nie przeziębienie, a katar sienny!

Katar sienny mogą powodować pyłki różnych roślin
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowie

W wiosennych i letnich miesiącach w powietrzu latają pyłki kwiatowe licznych roślin odpowiedzialnych za powstawanie alergii. Alergia dotycząca dróg oddechowych, czyli katar sienny zgodnie z badaniami dotyczy prawie 20 procent ludności.

Te osoby, które  od dawna cierpią na tą dolegliwość dokładnie wiedzą, że objawy kataru siennego pojawiają się zaraz po spotkaniu z  alergenem wziewnym i tylko wtedy łagodnieją, jeśli oddalimy się od rośliny powodującej alergię. U tych osób, u których wcześniej takie objawy nie występowały może pojawić się myśl, że jest to przewlekły katar, który pojawia się bez gorączki.  

Co to jest katar sienny?

Nie kończące się kichanie, zaczerwienione oczy, łzawienie i swędzenie oczu, płynięcie i zatkanie nosa, uczucie swędzenia w drogach oddechowych, pokrzywka, ból głowy - jeśli takie objawy można zaobserwować codziennie przez okres wiosny i lata, z dużym prawdopodobieństwem są spowodowane katarem siennym. Za każdym razem kiedy alergeny dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe wyzwala się histamina, pod wpływem której pęcznieją błony śluzowe. Rozpoczyna się zwiększona produkcja śluzu i może powstać katar sienny. Objawy mogą ograniczać się do oczu, nosa, zatok, ale często wszystkie trzy objawy występują równocześnie. Właściwie nie ma możliwości obrony przed katarem siennym, bowiem pyłki wraz z wiatrem trafiają wszędzie.  

Co powoduje katar sienny?

Reakcje alergiczne mogą wywoływać pyłki różnych roślin: wcześnie kwitnących drzew (leszczyna, brzoza, dąb) różnyh traw i zbóż, u wielu osób dolegliwości spowodowane są przez Ambrozję bylicolistną, Bylicę pospolitą, Pokrzywę i Babkę. Katar sienny może wywoływać również kurz (roztocza), jak również sierść zwierząt domowych oraz winna może być także pleśń.

Leczenie kataru siennego
Katar sienny źle wpływa zarówno na jakość naszego życia jak i zdolność do pracy, dlatego w celu jego leczenia niezbędne jest przeprowadzenia badania na alergię, które wykryje przyczynę alergii. Do tego służą tak zwane Testy skórne punktowe (testy typu prick), w czasie których na skórę przedramienia nakładane są różne alergeny, a następnie przez drobne nakłucia dostają się one do skóry. Jeśli w miejscu nakłucia pojawia się obrzęk i miejsce swędzi i jest zaczerwienione, na dany alergen alergia jest udowodniona. W przypadku kataru siennego, trudno jest pominąć leczenie farmakologiczne, chociaż są takie naturalne metody, które mogą pomóc. Enzym serrapeptase, który jest w stanie upłynnić śluz zebrany w drogach oddechowych łagodzi stan zapalny oraz zmniejsza objawy. Serrapeptase pomaga w leczeniu ran, oczyszcza żyły i może być nam również pomocna w czasie detoksykacji.

Swędzące oczy przemywajmy watką moczoną w naparze z rumianku, nos pułkajmy słoną wodą i zwracajmy uwagę na odżywianie. Potrawy obfitujące w polifenole (na przykład kolorowe owoce i warzywa) łagodzą objawy kataru siennego.

W sezonie pyłków często myjmy głowę i może być konieczne noszenie maski i okularów słonecznych.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.