head

Okres przeziębień i grypy: zioła, które nas wyleczą

Zioła, które wyleczą grypę
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowie

Rozpoczął się okres zachorowań na grypę,  podejmij odpowiednie kroki, wzmocnij układ odpornościowy - zrób to jak najszybciej!

Sezon grypy może potrwać od października do maja, ale szczytowy okres zachorowań to przełom grudnia i lutego. W tym czasie poczekalnie w przychodniach przepełnione są ludźmi, których dręczy kaszel, mają katar i gorączkę. Utrzymanie dobrej kondycji ciała, regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, a także regularne oczyszczanie organizmu mogą  pomóc zachować zdrowie w sezonie grypy!

Objawy grypy

Grypa to choroba zakaźna układu oddechowego występująca głównie sezonowo, która może położyć nas do łóżka na tydzień i dłużej. Ze względu na to, że grypą możemy się zarazić nawet na odległość kilku metrów, zachorować może każdy, kto znajdzie się w  pobliżu chorego, bardzo szybko się rozprzestrzenia, więc  jesteśmy narażeni gdziekolwiek: w centrach handlowych, środkach miejskiej komunikacji. Właśnie dlatego, jeśli pojawią się pierwsze objawy grypy należy w interesie własnym, ale także naszego otoczenia odwiedzić lekarza i pozostać w domu! Objawy grypy zwykle pojawiają się gwałtownie i niemal natychmiast osłabiają nasz organizm do tego stopnia, że nie mamy siły wstać z łóżka. Do typowych objawów grypy należą: wysoka temperatura, ból mięśni, drgawki, trzęsienie ciała, mocny kaszel. Powyższym objawom czasami mogą towarzyszyć również wymioty i łagodna biegunka.

Leczenie 

Gdy czujesz, że dopadła cię grypa, powinieneś jak najszybciej pójść do lekarza! Zostań w domu, zadbaj o zdrową dietę i dużo pij, najlepiej herbatki ziołowe, świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy i grejpfruta, w zwalczaniu grypy bardzo skuteczny może być również dobry, domowy rosół!
Warto wiedzieć, że oprócz leków wykrztuśnych należy skorzystać z różnych skutecznych środków, które oferuje nam natura.  Na kaszel i katar bardzo dobre są np. szałwia lekarska i tymianek, można je stosować zarówno w postaci herbatki,  jak również do inhalacji. Kolejną rośliną leczniczą, która stosowana w postaci inhalacji pomoże doskonale zwalczyć katar jest rumianek. Bardzo skuteczne są olejki eteryczne, które udrażniają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie. Należy dbać o odpowiednią wilgotność pomieszczeń. Wilgotne powietrze znacznie ogranicza przesuszanie śluzówki gardła i nosa, a co za tym idzie katar i kaszel stają się mniej dokuczliwe. Można skorzystać z nawilżaczy powietrza, zawiesić ceramiczny nawilżacz na kaloryferze  lub po prostu mokry ręcznik. Do nawilżacza z wodą można dodać kilka kropli olejku lawendowego, który ma działanie bakteriobójcze i kojące. Kolejnym skutecznym domowym sposobem na przeziębienie może być zwilżanie nosa roztworem naturalnej wody morskiej oraz zdrowa dieta bogata w witaminę C.

Źródła:

http://www.webmd.com/cold-and-flu/flu-guide/flu-symptoms-types

http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/treating-flu-at-home#1

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.