head

Głód jakościowy – Dotyczy wielu osób, ale mało kto o nim wie

Z czym wiąże się głód jakościowy?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowie

Kto by pomyślał, że dobrze wyglądający człowiek może głodować? Nikt. W jego przypadku nie mówimy o braku kalorii, ale o tym, że jego organizm w czasie posiłków nie otrzymuje ważnych substancji odżywczych. Ten człowiek jest osobą cierpiącą na głód jakościowy.

O głodzie jakościowym mówimy wtedy, jeśli zapewniamy odpowiednią ilość kalorii, ale nasz organizm nie otrzymuje w odpowiedniej proporcji potrzebnych substancji odżywczych. Głód jakościowy może prowadzić do licznych chorób, a często również do nadwagi.

Kogo dotyczy głód jakościowy?

 Głód jakościowy w największym stopniu dotyczy osób żyjących w krajach rozwiniętych, które odżywiają się jednostronnie i spożywają niezdrowe, ubogie w substancje odżywcze pokarmy. Ich jadłospis składa się głównie z węglowodanów i obfituje w tłuszcze nasycone, które zapewniają odpowiednią energię, ale brak jest w nich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witamin i substancji mineralnych. Ten rodzaj odżywiania prowadzi do powstania chorób związanych z niedoborami. Głód jakościowy może dotyczyć również tych osób, które odpowiednio się odżywiają, ale cierpią na jakieś zaburzenia wchłaniania. Zaburzenia wchłaniania mogą być spowodowane przez pasożyty, złogi znajdujące się w jelitach oraz przez choroby jelit, takie jak colitis ulcerosa i choroba Crohna.

Odpowiednie proporcje

Ilość kalorii dostarczana naszemu organizmowi w przypadku przeciętnego człowieka wtedy jest idealna, jeśli składa się w 45 procentach z węglowodanów, w 30 procentach z tłuszczów, w 25 procentach z białka. Jeśli te proporcje ulegną zmianie (w większości w stronę prostych węglowodanów) to w związku ze spożyciem zbędnej ilości kalorii prowadzi to do nadwagi. Zbytnie spożycie węglowodanów pociąga za sobą liczne problemy zdrowotne. Spożywanie cukru bez umiary podnosi poziom insuliny, zwiększa ciśnienie krwi i puls, dlatego jeśli wyeliminujemy go z naszego jadłospisu, mniejsze będzie ryzyko chorób serca, nastąpi utrata wagi, może zmniejszyć się poziom  cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Ukryte cukry i tłuszcze

Producenci z wielką radością dodają cukier do napoi, soków owocowych, musli i produktów mlecznych, sosów, chlebów, wędlin, słonych przekąsek i kiszonek.  Mrożone półprodukty, lody i herbatniki zawierają ogromne ilości niezdrowego tłuszczu palmowego, potrawy z fast foodów, gotowe sosy do sałatek, proszki instant (zupy, sosy) są bogate w kwasy nasycone. Zbyt duża ilość tłuszczu zwiększa ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz cukrzycy, podnosi poziom trójglicerydów, poziom cholesterolu LDL, zmniejsza poziom cholesterolu HDL, co prowadzi do miażdżycy i  zakrzepicy. Poza tym tłuszcze trans odgrywają również rolę w powstaniu choroby Alzheimera i niektórych chorób nowotworowych.

Inne skutki głodu jakościowego

Skutkiem niedoboru witamin i substancji mineralnych jest między innymi zmęczenie, połamane paznokcie, wypadanie włosów, napięcie, psujące się zęby i stany zapalne dziąseł. Kilka przykładów: Brak cynku spowalnia gojenie się ran, natomiast brak selenu pojawia się w postaci częstych infekcji.  Brak witaminy B wywołuje stany zapalne skóry, skurcze mięśni, astmę, depresję i zaburzenia snu, natomiast z powodu braku białka pogarsza się stan mięśni, czujemy się słabiej, pogarsza się nasza zdolność fizyczna i umysłowa.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.