head

Czy multawiny mogą chronić przed autyzmem?

Autyzm i multiwitaminy
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowie

Według badań opublikowanych w jednym specjalistycznym czasopiśmie można zmniejszyć ryzyko wystąpienia autyzmu u dzieci, gdy  podczas ciąży matka będzie zażywała multiwitaminy. Brian K. Lee, badacz z Uniwersytetu w Drexel w Filadelfii i jego współpracownicy, twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby upewnić się, że multiwitaminy rzeczywiście mogą pomóc zapobiec autyzmowi, ale uzyskane dotychczas wyniki dają nadzieję.

Autyzm i multiwitaminy

Autyzm ma wiele takich objawów, które wpływają na rozwój, naukę, zachowanie i mogą powodować problemy podczas uczenia się umiejętności społecznych i komunikacji. Wiele badań sugeruje, że dieta matki w ciąży może wpływać na przyszłe choroby dziecka w tym również autyzm. W jednym z badań w 2013 r. naukowcy dowiedli, że dieta w ciąży obfitująca w nienasycone  kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 zmniejsza ryzyko autyzmu o jedną trzecią.

Szwedzkie badania

W Szwecji przeprowadzono badania na grupie 300 000 matek i ich dzieci. Matki podczas tych badań rozdzielono na 6 grup w zależności od tego, czy przyjmowały tylko żelazo,  czy tylko kwas foliowy  lub zarówno żelazo, jak i kwas foliowy, albo żelazo i multiwitaminy, czy też kwas foliowy i multiwitaminy.

Dzieci urodziły się w latach 1996-2007 i były pod obserwacją do 2011 roku  do ich 4 i 15 lat. Naukowcy odkryli, że u dzieci matek, które podczas ciąży regularnie przyjmowały multiwitaminy  z żelazem i kwasem foliowym lub  bez nich  zniżyło się ryzyko wystąpienia autyzmu, w przeciwieństwie do tych, których matki w czasie ciąży nie zażywały multiwitaminy. Badania przeprowadzone przez Lee i jego grupę opierają się na tych wynikach po stwierdzeniu, że przyjmowanie multiwitamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u  nienarodzonych jeszcze dzieci. Badania co prawda potwierdziły pozytywne skutki używania mulwitamin, ale konieczne jest dalsze prowadzenie badań.

Źródła:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319660.php

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.