head

Jaki jest związek pomiędzy enzymem laktaza i nietolerancją laktozy?

Nietolerancja laktozy: najczęściej przyczyną bywa niedobór enzymu laktazy.
Dabor Wiktoria Dabor Wiktoria
Dietetyk, dyplomowany specjalista nauk o żywieniu
Temat: Zdrowa dieta dla jelita grubego

Objawy nietolerancji laktozy spowodowanej niedoborem enzymu laktazy https://pl.wikipedia.org/wiki/Laktaza są bardzo nieprzyjemne, ale można ich łatwo uniknąć.

Zasadniczo choroba ta jest nieuleczalna, ale   pierwotną lub wtórną nietolerancję laktozy jesteśmy w stanie  wyleczyć.

Nietolerancja laktozy (hipolaktazja)  występuje, gdy w organizmie brakuje enzymu-laktaza, który ją rozkłada.

Cukier mleczny znajdujący się w  produktach mlecznych nie może być w tym przypadku strawiony, reaguje z bakteriami flory jelitowej, powodując problemy z przewodem pokarmowym. Należy wiedzieć, że nietolerancja laktozy nie jest tym samym co alergia na mleko. W przypadku alergii na mleko organizm produkuje przeciwciała, które ostro reagują na białka zawarte w mleku oraz produktach mlecznych, powodując podrażnienie gardła, świąd, różne postaci egzemy, objawy astmatyczne i inne dolegliwości typowe w przypadku nietolerancji jak np.

  • biegunka
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • wzdęcia
  • skurcze brzucha
  • nadmierna produkcja gazów

Objawy te występują mniej więcej pół godziny po spożyciu mleka lub jego przetworów. Najlepszym rozwiązaniem jest zupełne wyeliminowanie tych produktów z diety.

Jaka jest przyczyna niedoboru laktazy?

Rozróżniamy trzy typy nietolerancji laktozy.

Pierwszym i na szczęście najrzadziej występującym typem nietolerancji jest wrodzona nietolerancja laktozy, spowodowana genetycznym niedoborem laktazy.   Objawy pojawiają się już w pierwszych dniach życia noworodka, zaraz po spożyciu mleka matki. Dobrą wiadomością jest to, że można się na to wcześniej przygotować, ponieważ wrodzona nietolerancja laktozy  występuje tylko w przypadku gdy na tę dolegliwość cierpią już od urodzenia oboje rodzice. Pierwotna nietolerancja laktozy, jest ona najbardziej rozpowszechnioną postacią. Charakteryzuje się postępującym wraz z wiekiem zmniejszeniem aktywności laktazy, która w okresie wczesnego dzieciństwa jest prawidłowa. U podłoża tego typu nietolerancji laktozy leży zazwyczaj zmniejszenie produkcji laktazy bądź obniżenie jej aktywności. 

Kolejnym rodzajem  jest  wtórna nietolerancja laktozy. Występuje na skutek uszkodzenia ścianek jelita cienkiego, przez co nie może być uwolniony enzym laktaza. Do uszkodzenia może dojść w wyniku infekcji bakteryjnej, alergii, chemioterapii lub stosowania niektórych leków (głównie antybiotyków). Wtórna nietolerancja może wytworzyć się również w wyniku niektórych urazów, jak również może mieć związek z celiakią i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Odpowiednie leczenie tego rodzaju nietolerancji może przynieść znaczne złagodzenie objawów.

Nie bierz pod uwagę samodiagnostyki

Jeśli wymienione objawy  pojawiają się kilkadziesiąt minut  po spożyciu mleka lub produktów mlecznych, słusznie podejrzewamy, że  cierpimy na niedobór enzymu laktazy. Powinniśmy jednak wiedzieć, że również  inne choroby mogą powodować podobne objawy. Dlatego  najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który potwierdzi lub zaprzeczy naszym podejrzeniom.

Mamy  rozwiązanie?

W przypadku pierwotnej nietolerancji laktozy można używać leki zawierające enzym  laktazy , albo w zależności od przypadku po prostu zmienić nawyki żywieniowe. Zmiana diety polega na eksperymentowaniu: należy śledzić na bieżąco, jakie produkty spożywcze i w jakiej ilości wywołują nieprzyjemne objawy. Ogólnie rzecz biorąc, osoby cierpiące na nietolerancję laktozy zazwyczaj tolerują mniejszą ilość mleka (przetworów mlecznych), ale jogurty naturalne mogą spożywać bez ograniczeń. Przy całkowitym wyeliminowaniu mleka z diety, które zawiera niezbędny dla organizmu wapń, potas i żelazo warto pamiętać o przyjmowaniu tych składników pod innymi postaciami.

Pomogą  probiotyki

Wśród bakterii probiotycznych, które są głównym składnikiem flory jelitowej, znajdują się również szczepy (na przykład Lactobacillus acidophilus), które produkują lub wydalają enzym laktazy. Dlatego w przypadku nietolerancji laktozy zaleca się stosowanie synbiotyków zawierających zarówno probiotyki, jak i prebiotyki  lub spożywać jogurty zawierające probiotyki. Ponadto probiotyki pomagają zachować zdrowie błony śluzowej jelita. Jest to ważne, ponieważ uszkodzenie błony śluzowej może powodować wtórną nietolerancję laktozy, ale i na odwrót nietolerancja laktozy może spowodować uszkodzenie błony śluzowej jelita.

źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401057/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031164/

  •  

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.