head

Dieta odchudzająca | Pilnuj kalorii

Dieta odchudzająca: jak  ułożyć jadłospis?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowa dieta dla jelita grubego

Zdarza Ci się, że po zakończeniu diety utracone kilogramy szybko wracają? Kluczem do utraty wagi nie jet dieta, ale wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Prowadzenie dziennika żywieniowego to bardzo prosta droga do kontrolowania tego jak jesz, co jesz i ile jesz. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy układaniu dietetycznego menu.

Dieta odchudzająca: jak  ułożyć jadłospis ?

Wiele osób skarży się, że po udanej, ale zazwyczaj krótkoterminowej diecie, zrzucone kilogramy szybko wracają. Rozwiązaniem może być tylko zdrowa, zbilansowana dieta, która oprócz tego, że ułatwi odchudzanie, w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

O nadwadze mówimy, gdy BMI waha się w granicach  25-30 kg/m2. Natomiast otyłość charakteryzuje BMI powyżej 30 kg/m2. Dużą  zaletą wskaźnika BMI jest to, że możemy go łatwo i samodzielnie obliczyć, wystarczy podzielić swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Należy pamiętać, że nawet BMI będące w normie nie jest gwarancją tego, że mamy prawidłową masę ciała. Wskaźnik BMI może być większy z powodu większej masy mięśniowej. Osoby z dużą masą mięśniową, będą miały wysoki wskaźnik BMI, lecz mogą być w jak najlepszej formie zdrowotnej, aby więc wynik był bardziej precyzyjny, potrzebne są dokładne dane: obwód talii i obwód bioder.Tak więc, jeżeli obwód w talii jest większy niż  80 cm dla kobiet i 102 cm dla mężczyzn to oznacza, że mają oni nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej i zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych, nawet jeśli ich BMI jest prawidłowe, podczas gdy limit stosunku talii i bioder wynosi 0,85 dla kobiet i 0,9 dla mężczyzn.

Dieta i kalorie

Przy sporządzaniu menu należy zwracać szczególną uwagę na spożycie kalorii i węglowodanów. Przeciętny człowiek w zależności od aktywności fizycznej spala średnio 20-25 kalorii dziennie, jeśli spożywamy więcej kalorii, wówczas wzrasta ryzyko przyrostu wagi. Dlatego więc, aby dieta była skuteczna, należy uwzględnić spożywanie średnio 15-20 kalorii na kilogram masy ciała, jeśli nasza docelowa masa ma wynosić 65 kg, dzienna dawka kalorii nie może być większa niż 1000-1300 kalorii.

Kolejną ważną zasadą diety  jest ilość i skład kalorii w żywności. 1 g węglowodanów to 4,1 kcal, 1 g białka 4,1 kcal, natomiast 1 g tłuszczu to 9,3 kcal

Dzienne całkowite zapotrzebowanie kaloryczne (wg WHO)

• 55 procent węglowodanów

• 30 procent tłuszczu

• 15 procent białka

Najlepiej spożywać jak najwięcej takich produktów, które podnoszą poziom cukru we krwi, mają niski indeks glikemiczny, co zwiększa efekty diety. Istotne jest również, że te powoli wchłaniane węglowodany utrzymują niższy poziom insuliny we krwi, zapobiegając dalszemu gromadzeniu się złogów tłuszczu. Stosowanie takiej diety gwarantuje spadek masy ciała około 1,5 kg miesięcznie, a to w ten sposób, że znacznie zmniejszy się  masa tłuszczowa, co oznacza, że utrata masy ciała to nie tylko utrata nadmiaru wody nagromadzonej w organizmie. Poprzez odpowiednią dietę możemy osiągnąć przede wszystkim płaski brzuch, co jest również ważne dla utrzymania dobrego zdrowia. Udowodniono, że otyłość brzuszna, czyli nadmiar tłuszczu wokół talii przyczynia się m.in. do powstawania cukrzycy oraz chorób sercowo- naczyniowych.

Dieta może również przyczyniać się do zapobiegania, leczenia oraz łagodzenia objawów innych chorób związanych z nadwagą. Należą do nich m.in. różne problemy trawienne, np. zaparcia, dolegliwości  wątroby, nadciśnienie i zapalenie stawów, choroby pęcherzyka żółciowego i wiele rodzajów nowotworów, zwłaszcza rak odbytnicy, rak jelita grubego, rak macicy, rak piersi i rak prostaty.

Dieta i oczyszczanie jelit

Dieta może być jeszcze efektywniejsza, jeśli oprócz zmiany nawyków żywieniowych przeprowadzimy dobrej jakości kurację oczyszczającą jelita oraz kurację oczyszczającą organizmWarto również zadbać o równowagę flory jelitowej przyjmując probiotyki i prebiotyki. Wszystko to w celu usunięcia substancji toksycznych i nagromadzonych osadów, ponieważ zdrowy układ pokarmowy to  przede wszystkim dobra  przemiana materii, lepsze wykorzystanie składników odżywczych, utrata tkanki tłuszczowej i jednocześnie  sukces w odchudzaniu.

 

Źródła informacji:

http://apps.who.int/bmi/index.jsp?introPage=intro_3.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3471136/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222874/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278991/

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.