head

Zaparcia u dzieci: przyczyny i leczenie

Zaparcia u dzieci to na ogół schorzenie o podłożu psychicznym czy hormonalnym, ale  często przyczyną ich występowania może być również nieodpowiednia  dieta.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zaparcie

 

Zaparcia są stosunkowo powszechną dolegliwością przede wszystkim wśród osób dorosłych, ale są również problemem typowym dla dzieci  po 1. roku życia. Warto śledzić nawyki swoich dzieci dotyczące wypróżniania, abyśmy mogli jak najszybciej pomóc im pozbyć się nieprzyjemnych zaparć! Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko od 3 dni nie oddało stolca lub jest on twardy, wydalany z trudnością, co więcej ma wzdęty brzuch, to bardzo możliwe, że źródłem problemu są zaparcia.

Najczęstsze przyczyny zaparć u dzieci

Zarówno u  osób dorosłych, jak i u dzieci zaparcia mogą mieć różnego rodzaju podłoże, a w niektórych etapach życia mogą  stawać się regularne. Zaparcia mogą występować również w okresie, gdy dziecko przechodzi z pokarmu płynnego na stały, ponieważ żołądek potrzebuje czasu, aby dostosował się do zmienionej sytuacji życiowej. Nie należy  od razu zbytnio się zamartwiać, bowiem jest to proces tymczasowy. Drugim typowym okresem, w którym u dzieci pojawiają się zaparcia jest zaprzestanie zakładania pieluchy, jak również podjęcie zajęć w przedszkolu lub nauki szkolnej. Dziecko w tym okresie odczuwa brak bezpieczeństwa, natomiast w przedszkolu czy szkole poczucie wstydu. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na to, aby korzystanie z nocnika nie kojarzyło się dziecku z jakimiś nieprzyjemnymi doświadczeniami, należy zachęcać je do tej czynności powoli i delikatnie. Jeżeli będzie to konieczne, należy porozmawiać z wychowawcami i poprosić ich o cierpliwość, aby dziecko przeżywało jak najmniej stresu. Przyczyną powstawania zaparć mogą być również zmiany hormonalne, niedoczynność tarczycy i różne inne choroby, którym towarzyszy gorączka, ponieważ organizm traci wówczas więcej wody, a w rezultacie masy kałowe są suche i twarde co powoduje kłopoty z wypróżnianiem.

Leczenie zaparć u dzieci

W leczeniu zaparć należy w szczególności wykorzystywać naturalne metody a leki stosować tylko sporadycznie i to dopiero po  konsultacji z lekarzem. Zaparcia mogą pojawić się już u niemowląt jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia, a zwłaszcza gdy przechodzą na pokarm stały. Rozwiązaniem może być zmiana diety na taką, która zawiera prebiotyki, ponieważ ułatwia wypróżnianie. Nawet niewielki masaż odbytnicy może być sukcesem, ale stosujemy go tylko wtedy, gdy dziecko nie miało stolca przez co najmniej 3 dni, tak aby się organizm dziecka nie przyzwyczaił się zbytnio do tego typu pomocy. Jeśli Twoje dziecko korzysta już z nocnika lub toalety, znacznie łatwiej będzie zapobiec zaparciom, należy w szczególności zadbać o jego regularne wypróżnianie po spożyciu posiłku. Toaleta powinna być dla dziecka wygodna, warto stosować specjalne nakładki na sedes i podesty, aby zwiększyć w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Dzieci nigdy nie należy zmuszać do korzystania z nocnika lub toalety, ponieważ mogą się zrazić i w ogóle nie będzie chciało później siadać.

Należy dbać o zdrową dietę naszych dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych,  na ich talerzyku powinno  znaleźć jak najwięcej owoców i  warzyw  bogatych w błonnik. Wyeliminować  z diety dziecka lub ograniczać do minimum produkty zawierające sztuczne dodatki: barwniki, polepszacze smaku! Powstawaniu nieprzyjemnych  zaparć sprzyja również nadmierne spożywanie kakao, płatków zawierających cukier, czekolady i słodyczy. Zamiast tego zaproponujmy dzieciom owoce, jak np. morele, gruszki czy jabłka, ponieważ są bogatym źródłem błonnika, który sprzyja wypróżnianiu i eliminuje zaparcia. Ponadto należy zadbać  o odpowiednią podaż płynów, zwłaszcza w postaci czystej wody oraz  świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych. Dziecko  ważące 10 kg powinno wypić około 1 l płynów dziennie. Nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych,  skutecznym, naturalnym rozwiązaniem mogą być suszone śliwki lub otręby pszenne  a według badań Divisionedi Gastroenterologia Pediatrica univerzite Universitari Palermo, dobrym sposobem walki z zaparciami może być również mleko ośle.

Źródło:

http://www.webmd.com/first-aid/treating-constipation-in-children

 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.