head

Zagrożenie środkami przeczyszczającymi | Jak uniknąć uzależnienia?

Dlaczego regularne stosowanie środków przeczyszczających jest niebezpieczne?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia

Google+
Temat: Zaparcie

Istnieje wiele takich stanów zdrowia, kiedy niezbędne jest zastosowanie środków przeczyszczających. Natomiast dużo osób uważa je za środki odchudzające, co w prosty sposób może prowadzić do uzależnienia. Dlatego należy wiedzieć, jakie są niebezpieczeństwa środków przeczyszczających i jak można ich uniknąć.

W przypadku chronicznego zaparcia naturalnie uzasadnione jest zażywanie środków przeczyszczających, jak również w celu poprawy detoksykacji dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie roślin leczniczych. Natomiast nie wolno zapominać, że do środków przeczyszczających stosunkowo łatwo można się przyzwyczaić, na całym świecie ponad dziesięć milionów ludzi walczy z tym uzależnieniem. Spośród niebezpieczeństw środków przeczyszczających to jest najważniejsze, a ponadto mogą one spowodować liczne inne problemy zdrowotne, a w ostateczności mogą doprowadzić również do zgonu.   

Kiedy należy stosować?

W zasadzie powodem zaparcia jest to, że perystaltyka jelit ulega spowolnieniu, dlatego złogi w wolniejszym tempie trafiają do odbytu.

Funkcjonowanie jelit zależy od budowy ciała i tego na ile stolec jest prawidłowy, a jednocześnie odnośnie chronicznego zaparcia istnieje system uwarunkowań, który można zastosować do każdej osoby i który określony jest przez Kryteria rzymskie III. O chronicznym zaparciu mówimy wtedy, jeśli spośród poniższych objawów, przez ostatnie trzy miesiące pojawiły się więcej niż dwa i były lub są obecne przez sześć miesięcy:

Co najmniej 25 procent wypróżnień jest w kawałkach i twarde.

Co najmniej 25 procent wypróżnień powoduje trudności.

Po co najmniej 25 procentach wypróżnień pozostaje chęć wypróżniania, to oznacza, że czujemy, że wypróżnienie nie było wystarczające.

Co najmniej w 25 procentach wypróżnień czujemy, że coś przeszkadza w usunięciu stolca.

Co najmniej w 25 procentach wypróżnień stolec usuwany jest tylko z zewnętrzną pomocą (manualnie).

W tygodniu ilość wypróżnień jest mniejsza niż trzy.

Dalszym warunkiem jest to, że bez zastosowania środków przeczyszczających jest mniejsza szansa na miękki stolec, a to prowadzi do zażywania leków. Szczególnie w przypadku kobiet i osób starszych charakterystyczne są zaparcia, tak więc niebezpieczeństwa związane ze środkami przeczyszczającymi również w pierwszym rzędzie ich dotyczą.  

Nie zawsze konieczne są środki przeczyszczające

Przeważnie do zaparć prowadzą takie powody, które szybko można zlikwidować. Najczęstszym jest nieprawidłowe odżywianie, po pierwsze dieta uboga w błonnik, ale może być też powodem brak ruchu lub zbyt mała ilość spożywanych płynów. Wtedy rozwiązanie jest oczywiste: spożywanie nierozpuszczalnych w wodzie potraw bogatych w błonnik, takich jak jęczmień, ziarenka chia, kapusta, cebula, otręby, żyto, śliwki, maliny, ogórki, pomidory, fasola lub babka płesznik w dużej mierze może pomóc w zlikwidowaniu zaparcia, jeśli do wyżej wymienionych codziennie będziemy wypijać co najmniej 2-3 litry czystej, niegazowanej wody.  

Sytuacja jest inna jeśli zaparcie wywołane jest jakąś chorobą, w tych przypadkach należy wyleczyć się z choroby i w tym okresie częste spożywanie środków przeczyszczających jest konieczne.

Kiedy środki przeczyszczające są częścią zaburzenia obrazu ciała

Natomiast charakterystyczne uzależnienie od środków przeczyszczających często nie jest spowodowane wcześniej opisanymi powodami. Co więcej, nie jest konieczne, a często można nawet powiedzieć, że raczej celowe. Może być to związane z zaburzeniami obrazu ciała, kiedy ktoś za wszelką cenę chce być szczupły, ale chociaż osiągnie ten stan, nadal obsesyjnie walczy z nieistniejącą nadwagą. W zależności od wielkości i objawów psychicznych może być to anoreksja lub bulimia, w przypadku obu chorób psychicznych częste jest obsesyjne zażywanie środków przeczyszczających. Jest jeszcze jedna sytuacja życiowa, która może spowodować uzależnienie od środków przeczyszczających, a mianowicie wiek starczy, kiedy wiele osób faktycznie może się wypróżniać tylko przy pomocy leków.

Kiedy zabrania się stosowania?

Podsumujmy jeszcze raz, że niebezpieczeństwa środków przeczyszczających przeważnie pojawiają się tylko w trakcie częstego ich stosowania, doraźne zażywanie nie powoduje problemów zdrowotnych. Wyjątkiem jest niedrożność jelit i stany zapalne jelit, kiedy nie wolno zażywać środków przeczyszczających.   

Niebezpieczeństwa spowodowane środkami przeczyszczającymi

Ogólnie można powiedzieć, że środków przeczyszczających nie nożna stosować dłużej niż przez cztery tygodnie, jako kurację, bowiem regularne zażywanie środków przeczyszczających może być powodem wielu szkodliwych następstw. Zwiększają ryzyko wysuszenia, może powodować niedobory, może zmniejszać skuteczność wchłaniania innych leków, przyczynia się do zaburzeń równowagi flory jelitowej. Jako następstwo tego ostatniego osłabiony zostaje układ odpornościowy, złe jest trawienie. Jeśli więc zażywamy leki (w szczególności na serce lub antykoncepcyjne), w każdym przypadku należy skonsultować stosowanie środków przeczyszczających z lekarzem. 
 

Dlatego trudno jest się odzwyczaić

Uzależnienie od środków przeczyszczających nie jest zabawą, prawie tak samo trudno jest się odzwyczaić jak od papierosów czy narkotyków. Kolejnym niebezpieczeństwem jest to, że z powodu stałego zażywania środków przeczyszczających mięśnie jelit rozleniwiają się, dlatego też ścianki jelit rozciągają się, a ruchy jelit potrzebne do wypróżniania stolca będą wolniejsze. Jest to równoznaczne z zaparciem, które można później przezwyciężyć tylko przy pomocy bodźca w postaci środków przeczyszczających. Właściwie układ jelitowy przyzwyczai się, że tylko przy pomocy leków może się wypróżniać.  

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1743454/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20687617

http://www.romecriteria.org/assets/pdf/19_RomeIII_apA_885-898.pdf

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.