head

Sposób na zaparcia: 3 skuteczne rozwiązania, odpowiednie dla każdego

Sprawiają zaparcia  dyskomfort w Twoim codziennym życiu? Nie trać nadziei proponujemy 3 skuteczne rozwiązania, które mogą ten problem łatwo rozwiązać.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zaparcie

Zaparcia należą do najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego, ale można się ich łatwo pozbyć! Przedstawiamy 3 sprawdzone sposoby na zaparcia!

Zaparcia są sygnałem ostrzegawczym z organizmu, że z naszym trawieniem jest coś nie  w porządku. Dobrą wiadomością jest to, że poprzez zmianę niektórych naszych nawyków żywieniowych możemy im  łatwo  zapobiegać. 

Błonnik

Bardzo ważnym elementem zrównoważonej, zdrowej diety jest błonnik pokarmowy, czyli kompleks substancji pochodzenia roślinnego. Szybki tryb życia, niezdrowa dieta, nieregularne spożywanie posiłków, stres  są przyczyną wielu problemów trawiennych. Nawet jeśli mamy mało czasu powinniśmy zadbać o swoją dietę: spożywanie  produktów, które mają niską zawartość błonnika i tych przetworzonych zawierających, sztuczne barwniki, konserwanty, polepszacze smaku prowadzi do wielu chorób. Wpływają one negatywnie na metabolizm, układ pokarmowy, wywołują m.in. uciążliwe wzdęcia i zaparcia. Błonnik jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit, skutecznie zapobiega zaparciom, dlatego powinniśmy włączyć go do diety. Nasz codzienny posiłek powinien więc zawierać warzywa koloru zielonego bogate w błonnik: szpinak, rukolę, natkę pietruszki, pamiętajmy również o zdrowych przyprawach jak np.sól himalajska i jedzmy owoce zawierające dużą ilość błonnika.

Spożycie płynów

Utrzymanie  równowagi wodnej jest istotnym czynnikiem, który wpływa na nasze  samopoczucie i dobre zdrowie, niedostateczne spożycie wody, stresujący tryb życia to czynniki powodujące zaparcia. Wiele mówi się i pisze  o konieczności picia dużej ilości płynów, ale wielu z nas ignoruje tę potrzebę. Jeśli jednak zadbamy o wystarczającą ilość płynów w postaci czystej, niegazowanej wody i smacznych herbatek ziołowych w ciągu dnia, pozwoli nam to znacznie dłużej utrzymać niezbędny poziom energii, nasze oczy będą mniej zmęczone, poprawi się nasze samopoczucie, zmniejszy się również ryzyko powstawania zaparć. Spożycie dużej ilości płynów może pozytywnie wpływać na pracę mózgu, konsekwencją picia zbyt małej ilości wody jest przybieranie na wadze, gdyż uczucie pragnienia często mylimy z głodem i zamiast sięgnąć po szklankę wody, podjadamy. Można nadać smak czystej wodzie dodając do niej np. listki mięty, które orzeźwiają, imbir, który wspomaga trawienie i ma działanie dezynfekujące lub cytrynę, która wspomaga metabolizm i wzmacnia układ odpornościowy.

Oczyszczanie organizmu

Zaparcia mogą być wyraźnym sygnałem  naszego organizmu, że układ pokarmowy jest przepełniony toksynami. Zaczynają występować różne dolegliwości, głównie  bóle głowy, wysypka, zmęczenie, biegunka i zaparcia, a to może być znak, że Twój organizm potrzebuje oczyszczenia. Najlepiej będzie, jeśli jak najszybciej rozpoczniemy odpowiednią kurację oczyszczającą i dodatkowo włączymy do swojej codziennej diety warzywa i owoce z dużą zawartością błonnika m.in. kapustę, brokuły, szpinak, ananas, jabłka i figi. Zaparcia mogą być oczywiście objawem jakiejś choroby, więc jeśli utrzymują się dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem!

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.