Jeśli często masz problemy z zaparciami, uzupełnij swoją dietę w surową kapustę kiszoną. Kapusta kiszona jest cennym źródłem witamin, soli mineralnych oraz błonnika. Regularne spożywanie kapusty kiszonej wyraźnie poprawi trawienie, łagodzi wszelkiego rodzaju dolegliwości przewodu pokarmowego, należy jednak uważać, ponieważ u niektórych ludzi kapusta kiszona maże powodować wzdęcia.
Jeśli często miewasz zapalenie oskrzeli, powinieneś jeść kapustę kiszoną i pić sok zarówno ze świeżej jak i kiszonej kapusty, ponieważ doskonale wspiera leczenie tej nieprzyjemnej dolegliwości. Ponadto sok z kapusty nadaje się też do płukania jamy ustnej, ponieważ wzmacnia dziąsła i leczy stany zapalne oraz jest skuteczny na zaczerwienioną podrażnioną skórę
Powszechnie wiadomo, że kapusta zarówno świeża jak i kiszona zawiera mnóstwo cennych witamin, a szczególnie witaminy C, dzięki czemu wspiera układ odpornościowy. Jej spożywanie jest zalecane szczególnie w okresie zimowym. Oprócz witaminy C kapusta jest źródłem wielu innych witamin m.in. witamin z grupy B, karotenu, fosforu, wapnia, potasu, sodu i magnezu.
Kapusta kiszona jest wyjątkowo bogata w błonnik, który ma wpływ na lepszy metabolizm, reguluje przemianę tłuszczową. Ponadto kapusta kiszona ze względu na niską wartość energetyczną stanowi doskonały składnik diet odchudzających. Ze względu na wysoką zawartość błonnika kapusta jest jak biologiczna "miotła", która doskonale oczyszcza jelita, w ciągu zaledwie kilku dni jej spożywania poczujesz się dużo "lżej".
Bakterie kwasu mlekowego zawarte w kiszonej kapuście, wyjątkowo dobrze wpływają na florę jelitową. Zawartość kwasu mlekowego w kapuście kiszonej jest znacznie większa niż w jogurcie. Kwas mlekowy reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii. Kapusta kiszona to naturalny probiotyk, który doskonale wpływa na odbudowę flory bakteryjnej zwłaszcza po terapiach antybiotykami.