head

Sposoby na wzdęcia!

Wzdęcia-pozbądź się ich raz na zawsze!
Barbara Márkus Barbara Márkus
Uzdrowicielka, psychterapeuta, doradca żywieniowy
Temat: Wzdęcia

 

Masz problemy ze wzdęciami, którym towarzyszy uczcie pełności w brzuchu, skurcze i gazy? Oto sposoby jak pozbyć się wzdęć, rozpierania i bulgotania w brzuchu.

Często zdarza się, że rano bez problemów zapniesz guzik na spodniach, a po południu twój brzuch jest już wzdęty, w talii przybywa ci kilka centymetrów, a ubranie staje się zbyt ciasne. Wzdęcia brzucha mogą być wywołane niewłaściwą dietą, małą ilością ruchu,  ale również  nietolerancją pokarmową.

Prowadź dzienniczek żywieniowy!

Wzdęciom często towarzyszy nieprzyjemny ból, skurcze, przelewanie, burczenie w brzuchu. Dolegliwość ta bywa pierwszym sygnałem zaburzeń trawienia  i może trwać nawet kilka godzin, ale istnieje wiele prostych sposobów, które pozwolą łatwo się jej pozbyć. Po pierwsze warto prowadzić dzienniczek żywieniowy, do którego należy wpisywać wszystkie spożywane produkty oraz napoje. Poprzez uważne zapisywanie można będzie łatwiej zorientować się kiedy, po jakim posiłku występują wzdęcia. W przypadku, że problemy pojawiają się po spożyciu wielu produktów, należy stopniowo po jednym z nich wyłączać z diety  i w dalszym ciągu zapisywać, kiedy i po jakim posiłku te pojawiają się problemy trawienne.

W przypadku, że wzdęcia nie pojawiają się po jedzeniu, należy zwrócić się do lekarza, ponieważ mogą być objawem różnych schorzeń i zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Unikaj produktów, które wywołują wzdęcia

 Podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce bogate w błonnik oraz witaminy, niestety niektóre z nich również mogą powodować wzdęcia. Brokuły, kapusta, cebula, rośliny strączkowe i jabłka również powodują powstawanie gazów, jeśli po ich spożyciu będziesz odczuwać dyskomfort, należy ograniczyć ich spożycie. Przyczyną wzdęć może być też mleko i wyroby mleczne – typowy objaw nietolerancji laktozy. Podobne problemy mogą pojawić się po produktach  z  dużą zawartością cukru oraz soli, dlatego więc  ograniczenie ich spożycia może przynieść ogromne korzyści nie tylko dla naszego układu pokarmowego, ale również sylwetki.

Tak  postępuj w przypadku wzdęć

Zadbaj o  takie nawyki żywieniowe, które pomogą zapobiec wzdęciom! Zacznij rano od letniej wody z sokiem z cytryny, która nie tylko jest  ważnym źródłem witaminy C, ale przyspiesza  przemianę materii, oczyszcza organizm, ale również zapobiega wzdęciom. Zamiast kawy z mlekiem warto pić zieloną herbatę, która  pobudza organizm, ułatwia spalanie tłuszczu i jest bogata w przeciwutlaniacze.

Na  drugie śniadanie przygotuj sobie koktajl pomarańczowo-bananowy z mlekiem roślinnym, ponieważ  jest  doskonły na wzdęcia, a po obiedzie zamiast deseru zawierającego cukier sięgnij po orzechy, które wspomagają pracę mózgu oraz migdały. Przygotowując posiłki należy zwrócić uwagę, aby były gotowane bez pokrywki, ponieważ w ten sposób z warzyw łatwiej odparowują się substancje powodujące wzdęcia. Jeśli przypadkowo zjemy coś, co może wywołać wzdęcia brzucha warto wypić wodę z imbirem, taki napój jest jednym z najlepszych środków wiatropędnych.

Źródło:

https://www.webmd.com/diet/features/10-flat-belly-tips

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.