head

Wzdęcia-przyczyny i sposoby zwalczania

Przyczyny wzdęć
Barbara Márkus Barbara Márkus
Uzdrowicielka, psychterapeuta, doradca żywieniowy
Temat: Wzdęcia

Wzdęcia najczęściej pojawiają się po spożyciu produktów wzdymających lub po prostu z przejedzenia. Istnieją jednak inne czynniki. Aby móc je usunąć, powinniśmy wiedzieć, co tak naprawdę jest przyczyną wzdęć.

Z biegiem czasu mięśnie brzucha stają się mniej elastyczne, więc  może się zdarzyć, że po posiłku  musimy poluzować pasek na spódnicy lub spodniach. Przyczyna wzdęć w większości przypadków  tkwi w nieodpowiedniej diecie, więc jeśli chcemy uniknąć tej niedogodności, najpierw musimy zmienić nasze nawyki żywieniowe.

Warzywa powodujące wzdęcia

Produkty, które,  chociaż u wielu osób powodują wzdęcia, powinny znaleźć się w codziennym menu, ponieważ prawie wszystkie są bogate w minerały, witaminy i pierwiastki śladowe niezbędne dla zachowania zdrowia. Niemniej jednak należy zachować ostrożność i spożywać je w mniejszych ilościach, ale jeśli jesteśmy szczególnie wrażliwi na niektóre z nich, po prostu zamieńmy je na inną zdrową żywność.

Większość z nas uważa, że przyczyną wzdęć są warzywa i owoce. Jeśli jednak chcemy być naprawdę zdrowi, nie powinniśmy ich całkowicie wyeliminować ze swojej diety. Znajdujący się w nich błonnik roślinny sprzyja dobremu trawieniu i oczyszcza organizm.

Niestety ich nadmierne spożycie, ze względu na naturalne procesy fermentacji, które występują w przewodzie pokarmowym, mogą powodować wzdęcia. Zamiast  kapusty wybierz brukselkę lub szpinak baby, ponieważ  nie powodują aż takich wielkich sensacji jelitowych

Rozwiązaniem  może być również, to, gdy na ogół wzdymające warzywa kapustne zmiksujemy i spożyjemy np. w postaci smoothie, ponieważ wówczas nie powodują wzdęć. Podążaj za sygnałami swojego ciała, miksuj również owoce, które powodują wzdęcia  lub pokrój je krótko przed zjedzeniem. Jeśli masz skłonność do wzęć to unikaj lub przynajmniej zmniejsz spożycie różnych grzybów.

Ogólnie mówiąc, warzywa kapuściane należą do tych, które sprzyjają powstawaniu wzdęć. W związku z tym warto zamienić je na suplementy diety w postaci proszku, abyśmy nie musieli martwić się efektami ubocznymi. Podobny problem jest z roślinami strączkowymi.  Jeśli nie wyobrażasz sobie swojej diety bez tych produktów, ugotuj je, zmiksuj, a najlepiej przepuść przez sitko, w ten sposób pozbędziesz się skórki, która jest jedną z głównych przyczyn wzdęć.

Mleko: mniej znaczy lepiej

Organizm wielu z nas może rozłożyć cukier mleczny - laktozę - tylko częściowo lub wcale. W rezultacie niestrawiony  cukier mleczny zaczyna fermentować, efektem czego są wzdęcia brzucha. Aby tego uniknąć, należy ograniczać spożycie mleka, zwłaszcza świeżych produktów mlecznych, twarogu, niedojrzałych serów. Jednak sfermentowane produkty mleczne, takie jak naturalny jogurt można spożywać. Sery warto zastąpić np. serem tofu pochodzenia roślinnego, ale możemy również spożywać  mleko sojowe, owsiane lub ryżowe.

Unikaj drożdży

Przyczyną wzdęć mogą być również słodycze, produkty piekarnicze zawierające drożdże, dodatki sztuczne i oczyszczoną mąkę. Dlatego preferujmy ich wersję z mąki pełnoziarnistej lub orkiszowej.

Szkodliwe napoje

Istnieje mnóstwo powodów, dla których nie warto pić napojów gazowanych, w tym również gazowanej wody mineralnej. Napoje te zawierają dwutlenek węgla (CO2), wysoką ilość cukrów lub sztucznych słodzików co również sprzyja gromadzeniu i tworzeniu się gazów jelitowych. Najlepsze są naturalne soki owocowe, herbatki ziołowe. Warto pić napary z szałwii, kminku, kopru włoskiego, imbiru, rumianku, ponieważ zmniejszają uczucie wzdętego brzucha i redukują ilość gazów w jelitach. Jeśli chcemy mieć płaski brzuch, musimy unikać nadmiernego spożywania napojów alkoholowych i napojów zawierających kofeinę.

Trzymaj się z daleka od gumy do żucia

Podczas żucia gumy dochodzi do połykania niepotrzebnego powietrza, a nadmiar powietrza w jelitach powoduje wzdęcia. Ponadto gumy do żucia zawierają zwykle sztuczne zamienniki cukru (sorbitol, aspartam czy stewia), które również mogą być przyczyną powstawania gazów.

Jedz powoli

Nawet produkty, które na ogół nie powodują wzdęć jedzone szybko, w pośpiechu bez odpowiedniego pogryzienia mogą powodować wzdęcia. Gwarancją dobrego trawienia jest odpowiednio pożuty pokarm, ponieważ proces ten rozpoczyna się już w jamie ustnej, dochodzi tam do zwiększenia wydzielania śliny, zawierającej enzym trawienny.

Co jeść, aby zapobiegać wzdęciom?

Jak już wspominaliśmy, istnieje wiele ziół , które pomogą łagodzić lub nawet wyeliminować wzdęcia. Niezwykle skuteczny jest świeży koper( fenkuł). Można go spożywać np w postaci surówki, którą można doprawić oliwą z oliwek, solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Taka surówka likwiduje wzdęcia, wiatry i nadmierną fermentację w jelitach. Kolejnym niezwykle skutecznym, naturalnym środkiem zwalczającym wzdęcia jest imbir, można go dodawać do wielu pokarmów, zup, sosów lub herbaty, efekty są niemal natychmiastowe. Nie możemy zapomnieć też o kminku, który można dodawać do różnych, głównie ciężkostrawnych dań, ale można go spożywać również na surowo (zmielony lub zmiażdżony w moździerzu). Nie tylko pozbędziemy się nadmiernych gazów, ale dzięki niemu poprawi się nasze trawienie.

Nie zawsze winna jest dieta

W wielu przypadkach  wzdęcia nie powstają z powodu niewłaściwej diety, ale w wyniku zaburzonej flory jelitowej, gdy przemnożą się szkodliwe mikroorganizmy naruszy to cały proces trawienny. Ponadto przyczyną wzdęć często może być długotrwały stres, zapalenie jelita grubego, zapalenie otrzewnej, choroba Leśniowskiego Crohna, bulimia, anoreksja, rak jelita grubego lub przemnożenie pasożytów.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.