head

Dlaczego żywność organiczna jest dobra?

Dlaczego żywność organiczna jest dobra?
Barbara Márkus Barbara Márkus
Uzdrowicielka, psychterapeuta, doradca żywieniowy
Temat: super żywność

W Europie coraz więcej osób preferuje organiczną żywność, czyli żywność ekologiczną, co biorąc pod uwagę jej właściwości zdrowotne nie jest zaskoczeniem.

Organiczna żywność bez wątpienia zawdzięcza swoją popularność zdrowemu stylowi życia i rozpowszechnieniu starań o zachowanie zdrowia. Utrzymanie ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia w życiu wielu osób odgrywa ważną rolę.

Dlatego dobrze jest, jeśli więcej żywności organicznej trafia na talerz!

Jeśli w czasie zakupów oprócz ceny przeczytamy również etykietę na produkcie, a na niej nie tylko kalorie, ale również składniki, wtedy w kuchni możemy przygotować zdrowsze potrawy. Półprodukty, zupy w proszku nasycone sztucznymi dodatkami, sosy, potrawy bogate w cukier i sól nie tylko wypełniają nasz organizm i jelita toksynami, ale również serce i układ krążenia, co więcej niezdrowe odżywianie może być niekorzystne również dla naszej figury.

Istnieje niebezpieczeństwo, że jeśli wprowadzamy do organizmu zbyt dużo żywności z wielką ilością dodatków, naturalne procesy detoksykacyjne  nie działają prawidłowo. Nasz organizm w stosunku do substancji toksycznych może wykazywać nietolerancję, która może pojawiać się pod postacią problemów skórnych, zaburzeń trawiennych, zmęczenia.

Jeśli natomiast w naszym jadłospisie przeważają produkty organiczne, suplementy diety, wtedy nasz układ odpornościowy będzie bardziej wydolny, nasze trawienie i samopoczucie jest lepsze, a skóra może być ładniejsza. Żywność organiczna czyli ekologiczna w większości przypadków zapewnia pełną gamę smaków i łatwiej zachowuje w sobie witaminy.

Co powoduje, że żywność jest organiczna?

Rzeczywista, organiczna żywność pochodzi z tzw. kontrolowanych gospodarstw ekologicznych. Oznacza to, że w trakcie uprawy warzyw i owoców nie są one w kontakcie ani z nawozami sztucznymi, ani syntetycznymi, toksycznymi substancjami. Możliwe jest jedynie uzupełnienie substancji odżywczych pochodzenia organicznego, na szkodniki stosowane są tylko takie środki, które nie są wchłaniane przez warzywa i owoce i można zmyć je wodą, natomiast szkodniki są niszczone tylko w sposób mechaniczny.

Ekologicznego i organicznego oznaczenia nie może stosować bez uzasadnienia żaden producent, bowiem bardzo surowo sprawdzana jest również zawartość chemikaliów w glebie uprawnej i produkcie: możemy być pewni, że te produkty, na których widoczne są takie oznaczenia pochodzą ze sprawdzonych gospodarstw ekologicznych i nie zanieczyszczamy nimi organizmu.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie organicznej żywności?

Jeśli celem jest ogólne dobre samopoczucie czy zmiana stylu życia na zdrowy czy też zapobieganie problemom zdrowotnym, ewentualnie detoksykacja, uważajmy na to, gdzie kupujemy organiczną żywność!

Unikajmy nowalijek, importowanych warzyw i owoców, kupujmy w sklepach z ekologiczną żywnością, szukajmy organicznych warzyw i owoców na rynku, w sklepie zawsze sprawdzajmy etykiety na produktach! Spośród wielu suplementów diety wybierajmy takie, które nie zawierają syntetycznych witamin, substancji mineralnych, ale pochodzące z naturalnych źródeł!

 

Źródło:

https://www.webmd.com/food-recipes/features/organic-food-better

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.