head

Właściwości lecznicze marchewki | Jak marchewka chroni zdrowie?

Marchewka jest wartościową rośliną leczniczą
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: super żywność

Jeśli wiosna, to świeża marchewka. To chrupiące warzywo, nie tylko spełnia swoje zadanie w kuchni, ale posiada również właściwości lecznicze.

Z powodu dużej zawartości beta-karoten  marchewka uważana jest za nadzwyczaj cenną roślinę leczniczą. Skutecznie wzmacnia odporność, jest nam pomocna również w zapobieganiu przed chorobami i chroni przed wolnymi rodnikami. Ponadto marchewka wspaniale opala.  

Dobroczynne właściwości marchewki

Ryzyko chorób nowotworowych zwiększa niski poziom beta-karoten we krwi. Marchew obfituje w tą ważną substancję, dlatego jej spożywanie dzięki zwiększeniu liczby i aktywności białych ciałek przyczynia się do zapobiegnięcia przed rakiem. Dzięki znacznym właściwościom antyoksydacyjnym chroni również przed szkodliwymi, wolnymi rodnikami, bowiem stymuluje funkcjonowanie grasicy. Z beta-karoten organizm produkuje witaminę A, która jest niezbędna w celu dobrego widzenia i zdrowej błony śluzowej. Jeśli do codziennej diety dodamy przynajmniej jedną marchew w dużej mierze przyczyni się do wyleczenia kurzej ślepoty. Zawiera jeszcze witaminy, wapń, żelazo i potas.  

Zmniejsza poziom cholesterolu

Działania zmniejszające poziom cholesterolu potwierdza wiele badań, spożycie dwóch marchewek dziennie może zmniejszyć poziom cholesterolu nawet o 11 procent. Ale nie tylko pomarańczowy korzeń jest wartościowy, ale również i liście: jeśli zmagasz się z wysokim ciśnieniem, wtedy umyj liście rośliny, a następnie przygotuj z nich herbatą, ponieważ posiada właściwości zmniejszające ciśnienie.

Oczyszcza układ jelitowy

Ze względu na dużą zawartość błonnika odgrywa ważną rolę w detoksykacji naszego organizmu: poprawia trawienie, oczyszcza układ jelitowy i pomaga w usunięciu nagromadzonej wody. Zarówno na surowo jak i ugotowana jest smaczna, w odróżnieniu od innych warzyw, pod wpływem ciepła nie traci znacznej część substancji odżywczych. Co więcej w trakcie gotowania karoten znajdujący się w marchwi staje się lepiej dostępny dla naszego organizmu, tak więc  jesteśmy w stanie spożytkować go nawet w 50 procentach. Wpływ marchewki na żołądek jest również dobroczynny, dzięki alkalizacji pomaga w leczeniu wrzodów żołądka.  

Chroni skórę

Zawartość witaminy C w marchewce pomaga w produkcji kolagenu, dzięki któremu skóra jest elastyczna. Oprócz tego beta-karoten znajdujący się w marchewce wspomaga opalanie, chroni przed „spaleniem się”, dzięki właściwościom wychwytującym wolne rodniki zapobiega przed starzeniem się skóry oraz pojawieniem się zmarszczek i plam pigmentowych. 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.