head

Jednonocna owsianka podbija świat!

Jednonocna owsianka
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: super żywność

Nie bez powodu jest tak popularna jednonocna owsianka, która jest tania, szybka i zaskakująco smaczna. Poprzedniego wieczora wkładamy do słoika potrzebne składniki, natomiast na drugi dzień rano możemy cieszyć się pożywnym i zdrowym śniadaniem.  

Gotowaną i moczoną owsiankę też można szybko przygotować, do jednonocnej wersji wystarczy tylko moczenie. Możemy wykorzystać do niej nawet mleko roślinne, ale jest również smaczna z jogurtem lub kefirem. My proponujemy ją na śniadanie, ale w rzeczywistości spożywanie owsianki jest dobrym wyborem w dowolnym momencie dnia.

Z czego jest zrobiona?

Podstawą przepisu jest 50 gram drobnych płatków owsianych, które są zdrowym źródłem węglowodanów, zawierają witaminy i substancje mineralne, a ponadto w dużych ilościach błonnik. Dzięki temu ostatniemu owsianka ma dobry wpływ na przewód pokarmowy i na samo trawienie. Przez moczenie płatki stają się miękkie, kremowe, do tego potrzebne jest około 1/3 kubka mleka i tyle samo greckiego jogurtu, wszystko możemy wymieszać lub warstwować. Naszą jednonocną owsiankę możemy wzbogacić łyżką ziarenek chia, nasion konopi, orzechami, jak również niezbędne są świeże i mrożone owoce. Lubianymi składnikami jest również cynamon, imbir, miód lub syrop klonowy, ale owsiankę można wzbogacić prawie wszystkim.

Jak ją przygotować?

Płatki owsiane przesypać do zamykanego słoika, zalać je mlekiem i jogurtem, następnie warstwowo położyć na nie pozostałe składniki. Tą podstawę śmiało można czymś posłodzić, można dołożyć śliwki suszone, miód, rodzynki , dżem, startą gorzką czekoladę, masło orzechowe, masło z mango, itp. Jeśli to już mamy gotowe, możemy dodać jeszcze owoce, je również możemy mieszać według uznania. Do jednonocnej owsianki dobrze pasuje banan, kiwi, jagody (np. jagody acai) i jabłko, a co więcej, również niektóre warzywa takie jak marchew lub dynia. Na owoce i pomiędzy warstwy można położyć nasiona oleiste, owocowe chipsy, do marchwi wspaniale pasują orzechy, połączone z cynamonem stwarzają uczucie tortu z marchwi.  

 

Można eksperymentować z proporcjami, dzięki większej ilości płynu konsystencja będzie bardziej kremowa.  

Słoik należy zamknąć, na noc włożyć do lodówki, a rano cieszmy się jednonocną smaczną owsianką!

 

Źródło:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/best-healthy-overnight-oat-recipes

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.