head

Jakie robaki jelitowe mogą żyć w człowieku i jakie są objawy z nimi związane?

Robaki jelitowe mogą zagnieździć się wszędzie
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia

Google+
Temat: Robaki i pasożyty

Zmęczenie, nadpobudliwość, problemy trawienne, częste bóle głowy, złe wyniki krwi? Być może jesteś zainfekowany/a robakani jelitowymi. Aby z całą pewnością wykluczyć obecność pasożytów zebraliśmy wiadomości dotyczące najczęściej spotykanych robaków jelitowych i objawów przez nie wywoływanych.

Kiedy mowa jest o trafiających do organizmu pasożytach większość osób nie myśli o tym, że robaki jelitowe mogą żyć również w ludziach. Raczej myślimy o zwierzętach domowych, chociaż prawdą jest, że te patogeny mogą zagnieździć się w każdym.   

Robaki jelitowe jak sama nazwa wskazuje rozmnażają się w układzie jelitowym żywiciela, w zależności od gatunku lubią różne odcinki układu jelitowego. Zazwyczaj powodują takie objawy, które mogą być mylone z licznymi innymi problemami trawiennymi. Wtedy musimy podejrzewać, że są obecne, kiedy te zaburzenia są stałe, chroniczne i w inny sposób nie można ich wytłumaczyć.

Gatunki robaków jelitowych

Można je podzielić na trzy duże grupy: robaki obłe czyli obleńce, płazińce i wstężniaki. Tak jak w przypadku większości pasożytów ich celem nie jest zniszczenie ciała żywiciela, bowiem odżywiają się pożywieniem dostarczanym do organizmu, niezależnie od tego ich obecność może powodować poważne objawy. Najpoważniejszym z nich jest powstanie różnych niedoborów. Jeśli ten stan utrzymuje się szczególnie długo może prowadzić do dalszych komplikacji. Fakt, którego nie można pominąć to również to, że  pasożyty jelitowe mogą również powodować zakażenia lub – ponieważ znacznie osłabiają układ odpornościowy i zaburzają równowagę flory jelitowej – mogą przyczyniać się do ich pojawienia.  

Które z nich są najczęściej spotykane?

Owsik ludzki (Enterobius vermicularis), który często nazywany jest również „robakiem dziecięcym”. Powodem tego jest fakt, że najczęściej wykazywane są u małych dzieci. Naturalnie, osoby żyjące razem z nimi również zarażają się nimi: zgodnie z sondażem Center of Disease Control 11,4% ludności jest zakażone owsikami. Dojrzałe egzemplarze tych pasożytów jelitowych są widoczne gołym okiem. Jeśli spojrzymy na kał to możemy zauważyć obecność białych pasożytów jaki nitka. Jak każdy robak jelitowy owsiki też nie są wybredne, ich jaja dostają się do organizmu przez usta, gdzie głównie na początku zakażenia rozmnażają się bezobjawowo. Dzieci są bardziej narażone na zakażenie, ponieważ często – w przedszkolu, szkole – nie przestrzegają uważanych za obowiązkowe zasad higieny, tzn. nie myją kilka razy dziennie, dokładnie rąk i częściej niż dorośli wkładają je do ust. Jaja na skórze są zdolne przeżyć tylko kilka godzin, natomiast w wilgotnym środowisku, trafiając na przedmioty (prześcieradło, ręcznik) mogą pozostać przy życiu nawet przez trzy tygodnie.  

Objawy owsików ludzkich:

- prawie ciągłe swędzenie odbytu lub jego okolic,

- poważne zaburzenia snu,

- ból brzucha,

- nudności,

- zmęczenie spowodowane niewyspaniem, nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji.

Włosogłówka (Trichuris trichiura), która jako dojrzały osobnik osiąga długość około 3-5 cm. Zakażenie również odbywa się przez usta, które może być spowodowane nie tylko poprzez skażone jedzenie lub napój, ale ziarenka ziemi zawierające larwy. „Osobliwością” tego robaka jelitowego jest to, że z jaj złożonych przez samicę wykluwają się larwy w jelicie cienkim, a następnie wraz ze stolcem opuszczają ciało żywiciela.  

Objawy włosogłówki:

- ból brzucha,

- ból głowy,

- biegunka z krwią,

- nudności,

- wymioty,

- gwałtowny spadek wagi.

Na dłuższą metę może pojawić się nawet anemia, ponieważ pasożyty posiadają na obu końcach drobne czopy, którymi są w stanie przedziurawić miękką błonę śluzową ścianki jelita grubego i żywić się bezpośrednio krwią. W przypadku małych dzieci włosogłówka może spowalniać normalny rozwój. Za jej obecność również odpowiedzialna jest niewłaściwa higiena, głównie ten pasożyt spotykany jest w krajach rozwijających się.

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) to taki pasożyt, którym mogą zarazić się nie tylko ludzie. Często z jego powodu cierpią zwierzęta domowe i gospodarskie. Rozprzestrzenia się głównie przez zetknięcie się z nieumytymi warzywami i owocami lub skażoną glebą, dojrzały osobnik może osiągnąć długość nawet do 25 cm. Z jaj, które dostały się do organizmu wykluwają się w jelicie cienkim larwy, które przewiercają ściankę jelita i trafiają bezpośrednio do układu krwionośnego żywiciela. Kiedy docierają do prawej komory serca jego bicie pcha je prosto do płuc.  

Objawy glisty ludzkiej:

- mocny kaszel,

- częste kichanie,

- nudności,

 -gorączka.

Rzadko, ale zdarza się, że pasożyty trafiają również do przewodu żółciowego, gdzie hamują odpowiedni przepływ żółci, pogarszają funkcje wątroby. Obecność tych pasożytów jest charakterystyczne głównie w krajach tropikalnych. W odpowiednich warunkach, jeśli gleba jest wilgotna, wietrzna, brak jest słońca wtedy przez długi okres są w stanie zakażać. Pasożyt jest nadzwyczaj wrażliwy na ciepło, dlatego celowo jest gotować lub piec warzywa i owoce, natomiast wodę przegotowywać.

Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata, Taenia solium), którego głównie charakteryzuje to, że na głowie mają cztery drobne przyssawki. (Taenia solium ma jeszcze dodatkowe małe haczyki). Z powodu indywidualnego sposobu rozmnażania nazywane są również samotnymi robakami, bowiem ten robak  jest obojnakiem, dlatego też w ciele żywiciela żyje tylko jeden tasiemiec. Również szczególne jest to, że nie mają własnego przewodu pokarmowego, dlatego też odżywiają się częścią  żywności strawionej przez organizm.

Objawy tasiemca:

- gwałtowna utrata wagi ciała,

- różne niedobory,

- mocne skurcze podbrzusza,

- zaburzenia trawienne,

- niedrożność jelit,

- ból głowy.

Jeśli nie będziemy leczyć się wtedy larwy tasiemca zaatakują mózg, co może być związane z zaburzeniami mowy, problemami ze wzrokiem, w cięższych przypadkach z atakami epilepsji.  

Źródła:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pinworm/symptoms-causes/syc-20376382
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11386693
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/ascaris-lumbricoides
https://www.healthline.com/health/taeniasis#symptoms

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.