head

Pasożyty jelitowe|Jakie dolegliwości wywołują?

Pasożyty jelitowe
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Robaki i pasożyty

 

Nawet jeśli nie dostrzegamy większych objawów, pamiętajmy, że nie jedna dolegliwość może być oznaką obecności pasożytów. Dlatego warto od czasu do czasu przeprowadzić kurację przeciwpasożytniczą.

Większości z nas robi się słabo już na samą myśl o pasożytach jelitowych. Po prostu nie wyobrażamy sobie, żeby coś takiego mogło dotyczyć właśnie nas. Niestety rzeczywistość jest taka, że pasożyty mogą żerować w każdym z nas.

Nie należy się wstydzić

Jeśli podejrzewasz, że w twoim organizmie żerują pasożyty, nie wpadaj w panikę, nie wstydź się, ponieważ zakażenie pasożytami nie koniecznie musi być związane z niedostateczną higieną. Należy podjąć odpowiednie kroki, aby jak najszybciej się ich pozbyć.

Istnieje wiele odmian pasożytów jelitowych

Pasożyty jelitowe można podzielić na dwie duże grupy, na organizmy jednokomórkowe (pierwotniaki) i wielokomórkowe (robaki). Jednokomórkowce mają rozmiar mikroskopijny, podczas gdy wielokomórkowe mogą mieć różne rozmiary, od kilku milimetrów  do kilku metrów. Najczęstszymi przedstawicielami pierwszej grupy są: glista ludzka, lamblie, rzęsistki  do drugiej grupy, która dzieli się na pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne, zalicza się tasiemce  oraz Gromada Trematoda (przywry). Choroby pasożytnicze wywołane są przeważnie przez pierwotniaka o nazwie Giardia lambli, Dientamoeba fragilis, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium sp., Isospora bell i Balantidium coli. Wśród jednokomórkowych należy wymienić gatunki Enterobius vermicularis, Ascaris lumbricoides,  rodzaj Trichuris, Ancylostoma duodenaliste, Necator americanust i rząd Strigeigida.

W jaki sposób pasożyty dostają się do naszego organizmu?

Pasożyty najczęściej przenikają do naszego ciała przez spożywanie skażonych produktów, ale można się zarazić również drogą kropelkową. Larwy jaj lub pasożyta łatwo "chowają" się w różnych rodzajach mięsa - szczególnie w wołowinie i wieprzowinie - dlatego ważne jest, abyśmy je dobrze myli, a następnie spożywali po dokładnym gotowaniu / pieczeniu. Źródłem zagrożenia są również niegotowane, surowe warzywa i owoce gdy nie są dobrze umyte lub są myte skażoną wodą. Nosicielami  pasożytów mogą być również różne zwierzęta domowe, zwłaszcza te psy i koty, które mają kontakt z zarażonym środowiskiem zewnętrznym (trawnikiem zanieczyszczonym odchodami  innego psa lub skażonym pokarmem). Jeżeli więc mamy w domu jakieś zwierzątko należy regularnie je odrobaczać, dbać o higienę, myć dokładnie ręce  po zabawie z nim, a także przed każdym posiłkiem.

Typowe objawy obecności pasożytów jelitowych

Pasożyty, które żerują w naszym  organizmie nie zawsze dają jakieś wyraźne objawy, dlatego mało kto jako przyczynę swoich dolegliwości podejrzewa właśnie ich obecność. Dlatego więc, gdy pojawią się u ciebie niżej przedstawione dolegliwości, warto pamiętać o tym, że główną przyczyną mogą być właśnie pasożyty:

Przewlekła biegunka.  Może być następstwem nieprawidłowej diety, zatruć, ale bardzo często pojawia się na skutek zakażenia pasożytami. – zwłaszcza tymi jednokomórkowymi. Jest to spowodowane głównie przez większe gatunki robaków, zwłaszcza gdy są one replikowane w naszym organizmie. Niektóre z tych gatunków są również widoczne gołym okiem, takie jak np. glisty, które można zobaczyć na powierzchni kału po opróżnieniu.

Bóle brzucha i skurcze. Co prawda również mogą być spowodowane niewłaściwą dietą lub chorobami przewodu pokarmowego, ale bardzo podobne objawy mogą być związane z obecnością pasożytów. W wielu przypadkach bóle brzucha mogą być mylone np. ze skurczami miesiączkowymi, Warto podkreślić, że ból wywołany obecnością pasożytów występuje w dolnych partiach tej części ciała o wiele bliżej miednicy niż żołądka. Tego typu ból brzucha jest objawem długich glist, (jak np. tasiemiec), które czerpią pożywienie bezpośrednio ze ścian jelit.

Opóźnienia w rozwoju. Objaw ten  najbardziej widoczny jest zwłaszcza u małych dzieci i młodzieży. Dzieci zarażone pasożytami często wolniej rosną, są chude, mają bladą skórę i sińce pod oczami. Dzieje się tak, ponieważ pasożyty jelitowe zużywają znaczną część witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.   

Zmęczenie i senność stanowią charakterystyczne objawy obecności pasożytów w organizmie.

Pasożyty odżywiają się kosztem żywiciela, w którym przebywają. Skutkuje to ciągłym zmęczeniem, brakiem energii do życia. Jeśli te objawy utrzymują się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do  lekarza, ponieważ ten stan prowadzi do różnych stanów niedoboru, a także poważnie osłabia odporność układu immunologicznego i uszkadza florę jelitową.  

Suchy kaszel. Istnieje więcej gatunków pasożytów jelitowych, które spędzają większość swojego cyklu życiowego w jelitach, ale są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ z połkniętych jajeczek wykluwają się larwy, które przenikają przez ścianę jelita do naczyń krwionośnych, a następnie do płuc i oskrzeli. Powoduje to podrażnienie lub stan zapalny, któremu towarzyszy w szczególności suchy, drażniący kaszel, któremu często towarzyszy silny ból.

Brak apetytu. Może to być sprzeczne, co prawda pasożyty  odżywiają się substancjami dostarczanymi z zewnątrz, ale mimo to ich obecności towarzyszy brak apetytu. Powodem jest ciągła stymulacja jelit, która wysyła zwrotny sygnał do mózgu związany z uczuciem sytości.

Kolejnymi podejrzanymi objawami wywołanymi przez pasożyty są : nudności, częste wymioty, słabe, łamiące się włosy i paznokcie, skóra skłonna do łuszczenia się, wysypki, alergie. Za tego typu Przyczyną tych i wielu innych przykrych dolegliwości jest obecność pasożytów w organizmie, ponieważ sieją one spustoszenie w organizmie, zabierając nam witaminy i mikroelementy, a wydalając toksyny. W poważniejszych przypadkach pasożyty jelitowe mogą również powodować gorączkę, dreszcze i odwodnienie.

Jak można pozbyć się niechcianych "gości"?

Obecnie istnieje wiele suplementów diety, które w łagodny sposób zwalczają pasożyty. Wśród nich jednak wybieramjmy te, które zawierają wyłącznie naturalne składniki. Dobrym rozwiązaniem mogą być ziołowe odwary przeznaczone do skutecznego usuwania pasożytów z organizmu. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, należy udać się do lekarza, który powinien przeprowadzić badanie z kału, ponieważ takie badanie jest wstanie wykryć obecność pasożytów.

źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4423887/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851163

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.