W przypadku ukrytego refluksu objawy mogą pojawić się dopiero po kilku latach. Spójrzmy, jak sobie z tym radzić!
Duży nacisk kładziemy na posiłki spożywane w godzinach wieczornych, ponieważ istotą ukrytego refluksu jest cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Tak więc, w nocy podczas snu dochodzi do uszkodzenia przełyku, bez tego, abyśmy cokolwiek odczuwali, jednym z charakterystycznych objawów refluksu jest zgaga. Jeśli często masz kaszel, boli Cię gardło, masz problemy z przełykaniem, pojawia się zapalenie krtani? dolegliwości te wcale nie muszą byś związane z przeziębieniem, niespodziewanie często mogą być objawem refluksu.
W związku z tym, że objawy ukrytego refluksu nasilają się szczególnie w nocy, zasadniczą rolę odgrywa ostatni posiłek, który powinien być spożyty 3 godziny przed snem. Jeśli mamy problem w dotrzymywaniu tej zasady powinniśmy zwracać uwagę na rodzaj spożytego ostatniego posiłku.
Należy przede wszystkim unikać tłustych, ciężko strawnych, ponieważ znacznie obciążają żołądek: w celu przetworzenia ciężkich posiłków żołądek potrzebuje wyprodukować więcej kwasów. Tłuszcz uwalnia zwieracz -mięsień między przełykiem a żołądkiem, co powoduje, że kwasy żołądkowe łatwiej dostają się do przełyku.
Szczególnie przed snem powinniśmy unikać pokarmów typu pizza, hamburger, ciastka z kremem jak również tłustych, topionych serków czy nasion oleistych, ponieważ zalegając długo w żołądku zwiększają wytwarzanie kwasu. Pamiętajmy o wypijaniu dużych ilości płynów, ale tylko tych niegazowanych i niesłodzonych. Napoje gazowane i słodzone oprócz tego, że są prawdziwą bombą kaloryczną i zawierają mnóstwo dodatków sztucznych, podnoszą ciśnienie w żołądku, co powoduje, że kwasy żołądkowe jeszcze łatwiej cofają sią do przełyku.
Należy więc spożywać lekkie posiłki i pić niesłodzone i niegazowane napoje lub herbatki ziołowe. Pamiętajmy o regularnej detoksykacji organizmu!