head

7 objawów refluksu

Refluks - co jest jego typowym objawem?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy

Google+
Temat: Refluks

Refluks, czyli  wsteczne zrzucanie treści żołądkowej to najczęściej pojawiający się problem, a jego objawy mogą być wielokrotnie mylone z innymi chorobami. Oto niektóre najczęstsze objawy refluksu.

Dr. Timothy  Pfanner is a Gastroenterology Specialist in Temple, Texas, twierdzi, że gdy refluks nie jest odpowiednio leczony, może przekształcić się w stan zapalny, a następnie w zwężenie przełyku czy chorobę Barretta co może doprowadzić nawet do raka.

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej,  pojawia się z powodu cofania się kwaśnych składników soku żołądkowego do przełyku. Ponieważ ból może trwać dłużej i może być bardziej intensywny, wiele osób myli zgagę z objawami zawału serca. Tak więc w przypadku bólu w klatce piersiowej należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, co jest przyczyną bólu!

Narastający ból

Gdy zwieracz nie funkcjonuje prawidłowo, kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku, podchodząc niekiedy aż do gardła. Objawy zwykle nasilają się w pozycji leżącej, dlatego osoba cierpiąca na tę przypadłość nie powinna kłaść się z pełnym żołądkiem. Aby złagodzić dolegliwe palenie w przełyku, należy spać u podniesioną głową lub nawet w pozycji siedzącej. Gdy objawy wciąż się nasilają, należy zwrócić się do lekarza!

Zachrypnięcie

Kiedy stracisz głos, odczuwasz drapanie w gardle i masz trudności z wydawaniem głosu, możesz myśleć, że jesteś we wczesnej fazie przeziębienia, ale bardzo często przyczyną zachrypnięcia głosu może być refluks. Kiedy kwas żołądkowy cofa się i trafia do przełyku, podrażnia krtań i powoduje zachrypnięcie głosu, gdy pojawi się to po jedzeniu bardzo możliwe, że dolega Ci refluks.

Ból po jedzeniu

Ból, który wystąpi wkrótce po zjedzeniu posiłku, oznacza, że żołądek jest przeciążony, a jego zawartość nie może być przetworzona, więc cofa się do przełyku. W celu zmniejszenia ryzyka refluksu  należy zadbać o regularność posiłków i jeść mniejsze porcje. Dieta przy refluksie powinna być zdrowa, lekkostrawna, z ograniczeniem tłuszczu, alkoholu i papierosów.

Ból gardła

Ból w przełyku nasilający się po posiłkach to typowy objaw zgagi. Gdy oprócz bólu gardła nie zauważysz żadnych innych objawów, jak np. katar, kaszel, nie należy tego lekceważyć.  Gdy nieprzyjemne pieczenie pojawia się często i regularnie może doprowadzić do refluksu.

Źródło:

https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/acid-reflux-symptoms#1

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.