head

Nie czujesz się dobrze? Oczyszczanie wątroby może pomóc

Kiedy nadchodzi czas oczyszczania wątroby?
Kiedy nadchodzi czas oczyszczania wątroby?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Program oczyszczania organizmu

Zmęczenie bez przyczyny, chroniczne problemy trawienne: kiedy doświadczamy tych objawów przeważnie najpierw nie myślimy o wątrobie. Natomiast być może oczyszczenie wątroby oznaczałoby rozwiązanie na te problemy.  

Nim powiemy o znaczeniu oczyszczania wątroby oraz o tym kiedy i jak możemy to zrobić, krótko podsumujmy zadania tego organu. Przede wszystkim należy stwierdzić, że zdrowie wątroby ma ogromne znaczenie ze względu na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli występuje jakaś dysfunkcja, na przykład z powodu choroby, zbyt dużego spożywania alkoholu, zażywania narkotyków lub z powodu urazu, to szkodliwe rezultaty bardzo szybko się pojawiają.

Bowiem w takim momencie toksyny poprzez krwioobieg pojawiają się w całym naszym ciele, gromadzą się w innych fizjologicznie ważnych organach i wywołują takie reakcje chemiczne, które mogą mieć poważne, a nawet śmiertelne konsekwencje. Na szczęście bardzo rzadko się zdarza, że następuje to z dnia na dzień (jest to tylko wtedy możliwe, jeśli wątroba nagle przestanie funkcjonować), tak więc jest czas na podjęcie odpowiednich kroków, aby rozpocząć leczenie.

Natomiast znacznie lepiej wyjdziemy na tym, jeśli skoncentrujemy się na prewencji: do tego służy oczyszczanie wątroby, które w większości przypadków stosujemy z powodzeniem również wtedy, kiedy pojawiły się już nieprzyjemne dolegliwości.  

To są najważniejsze funkcje


Wątroba jest naszym drugim co do wielkości organem, który bierze udział w licznych procesach fizjologicznych. Najważniejsze są następujące:

 • Unieszkodliwia znaczną część toksyn trafiających do naszego organizmu (mikroorganizmy, substancje obce), oczyszcza krew.
 • Jest centrum metabolizmu organizmu, produkuje białka, tłuszcze, węglowodany, a ponadto wykorzystuje substancje wchłaniane z jelit.
 • Dzięki produkcji cholesterolu bierze udział w produkcji niezbędnej do trawienia żółci.
 • Jest magazynem skrobi, z którego w razie potrzeby może być wytworzona energia.
 • Reguluje krzepliwość krwi.

Dlaczego trzeba detoksykować narząd detoksykujący?

To pytanie – słusznie – zawsze się pojawia, kiedy mowa jest o detoksykacji wątroby. Rzeczywiście, dlaczego trzeba ją oczyszczać? Bezsporną jest kwestia, że wątroba jest królem detoksykacji, ciągle pracuje nad tym, aby przefiltrować z krwi szkodliwe substancje. To natomiast nie oznacza, że wszystko wytrzymuje i nic nie może szkodliwie na nią wpłynąć. Pomyślmy tylko o narkotykach lub alkoholu, jak o najczęściej szkodzących wątrobie substancjach. Wiemy, że są szkodliwe, a mimo to wiele osób szkodzi sobie nimi. I oczywiście są jeszcze inne substancje, których wątroba nie wytrzymuje, jak również nie można zapomnieć o tym, że jeśli stale ją zatruwamy, to po pewnym czasie nie będzie w stanie dobrze wykonać swojego zadania. Jakie są to toksyny? Na przykład należą do nich szkodliwe dodatki spotykane w pokarmach (głównie w półproduktach i gotowych produktach) lub nawet substancje czynne niektórych leków. Zapewne one również mogą rozmnożyć się w naszym ciele, tak samo jak tłustych potraw nie można nazwać przyjaciółmi wątroby. Pod wpływem stopniowego obciążenia w wątrobie może powstać stan zapalny, który jest problemem również wtedy, kiedy nasz narząd odnawia się: jest w stanie zregenerować nawet dwie trzecie narządu.  Natomiast w żadnym wypadku nie czekajmy do tego momentu: znacznie lepiej zrobimy jeśli przy pomocy oczyszczania wątroby od czasu do czasu odciążymy centrum detoksykacji naszego organizmu.  

Kiedy proponowana jest detoksykacja?

Jeśli chcemy być pewni celowo jest przeprowadzić raz do roku oczyszczanie wątroby, natomiast przy niezdrowym trybie życia prewencyjnie nawet dwa razy do roku. O takiej potrzebie sygnalizują poniższe objawy:

 • zmęczenie bez powodu,
 • osłabienie,
 • zaburzenia snu,
 • nieuzasadniony przyrost wagi ciała,
 • wysoki poziom cholesterolu LDL,
 • chroniczne wzdęcia,
 • częste lub chroniczne zaparcia,
 • bóle stawów,
 • zaburzenia menstruacyjne u kobiet.

Naturalne rozwiązania

Obojętnie jaki sposób wybierzemy w celu oczyszczania wątroby, istotne jest to, aby zmniejszyć obciążenie wątroby. Jednym z ważnych elementów jest zmiana stylu życia:

 • zmniejszenie spożywania alkoholu do minimum.
 • Pomijanie pół- i gotowych produktów oraz potraw wędzonych i przypalonych.
 • Pomijanie tłustych potraw (szczególnie należy uważać na tłuszcze nasycone).
 • Zmniejszenie spożywania białego cukru i białej mąki.
 • Dziennie 30 minut ruchu.
 • Zmniejszenie nadwagi.
 • Zmniejszenie poziomu cholesterolu.
 • Spożywanie mniejszej ilości soli.

Jedzmy natomiast jak najwięcej błonnika, świeżych warzyw i owoców. Szczególnie zalecane są płody oraz rośliny  żółte i czerwone.Jogurty z żywą florą, ogórki kiszone, kapusta kiszona jedzona z umiarem poprzez wzmocnienie flory jelitowej przyczynia się do odciążenia wątroby, a dzięki temu do powodzenia oczyszczania wątroby. Dobrym wyborem jest oliwa z oliwek, duszona cykoria i sok z cytryny.

Rośliny lecznicze oczyszczające wątrobę

Istnieją właśnie takie rośliny, które same w sobie można stosować do oczyszczania wątroby.  

Lukrecja gładka: chroni zdrowie przewodu pokarmowego i wątroby, pomaga w regeneracji wątroby, skutecznie detoksykuje. Spełnia również dobrą rolę jako leczenie uzupełniające przy stanach zapalnych wątroby.  

Kozieradka pospolita: mocny antyutleniacz, już w starożytności znane były jej właściwości chroniące wątrobę. Spożywana jako herbata przyczynia się do zapobiegnięcia i leczenia chorób wątroby, przyspiesza leczenie uszkodzonych tkanek wątroby.  

Szczaw: jako skuteczny środek oczyszczający krew i wątrobę zwiększa produkcję żółci, co poprawia funkcjonowanie wątroby, dzięki czemu toksyny szybciej usuwane są z organizmu.
 

Szybkie i pewne rozwiązanie

Dzięki zmianie stylu życia i zastosowaniu roślin leczniczych już dużo zrobiliśmy w celu oczyszczania wątroby. Natomiast ich działanie możemy zwiększyć dzięki zażywaniu dobrej jakości suplementów diety oczyszczających wątrobę. Akcent jest na jakości, kiedy wybierzemy produkt, musimy przekonać się o jego faktycznych wartościach. Najprościej możemy to zrobić czytając  forum specjalistyczne i opinie użytkowników.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.