head

Nietolerancja laktozy: Święta bez wzdęć!

Nietolerancja laktozy
Dabor Wiktoria Dabor Wiktoria
Dietetyk, dyplomowany specjalista nauk o żywieniu
Temat: Problemy z jelitami

Jeżeli cierpisz na  nietolerancję laktozy, a chcesz spędzić święta w pełny zdrowiu, musisz zwrócić szczególną uwagę na dietę!

Nietolerancja laktozy może wystąpić niezależnie od wieku, może być przejściowa, ale również trwała, ale z odrobiną cierpliwości i  dzięki odpowiedniej diecie można w znacznym stopniu złagodzić  nieprzyjemne objawy!

Przyczyny i objawy nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy może wystąpić zarówno w dzieciństwie, jak w wieku dorosłym, w związku z tym  oprócz zdrowej diety, powinniśmy zwrócić szczególną  uwagę na typowe objawy w każdym wieku w celu wykrycia choroby, a w przypadku potrzeby trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe. Gdy ilość laktazy niezbędnej w procesie trawienia laktozy jest niewystarczająca, nasz organizm nie może rozłożyć w pełni cukru mlecznego i pojawiają się oznaki nietolerancji laktozy. Aktywność laktazy – enzymu wytwarzanego przez organizm w jelicie cienkim spada wraz z wiekiem, częstą przyczyną nietolerancji laktozy jest dziedziczny niedobór laktazy, ale może pojawić się również  w wyniku infekcji jelitowych i procesów zapalnych. Gdy do infekcji jelitowej  dojdzie po leczeniu antybiotykami nietolerancja laktozy jest przejściowa, a po przywróceniu równowagi flory bakteryjnej  jelit  organizm ponownie będzie w stanie rozłożyć cukier mleczny.

Typowymi objawami nietolerancji laktozy są: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, które wystąpią tuż po spożyciu produktów zawierających laktozę. Kiedy nie jesteśmy pewni,  czy przyczyną tych dolegliwości jest  laktoza warto prowadzić sobie dzienniczek żywieniowy.  Do dzienniczka należy zapisywać wszystkie dane dotyczące spożytych posiłków w ciągu dnia oraz to kiedy pojawią się problemy trawienne. Poprzez uważne zapisywanie wszystkich tych danych w dzienniku można będzie o wiele łatwiej zidentyfikować objawy nietolerancji laktozy. Gdy na podstawie tych objawów rozpoznamy u siebie tę dolegliwość, powinniśmy jak najszybciej udać sią do lekarza, który przeprowadzi specjalne badania.

Co można, a czego nie można spożywać przy nietolerancji laktozy?

Cukor mlekowy nie znajduje się tylko w mleku, jogurtach, serach i mlecznych produktach, ale również w pieczywie i wyrobach mięsnych. Ślady laktozy mogą zawierać również produkty oznaczone jako bezlaktozowe, jej ilość jest jednak niewielka i zazwyczaj nie powoduje żadnych problemów. Należy jednak pamiętać, że alergia na laktozę u każdego objawia się inaczej, dlatego więc to, co jeden organizm będzie w stanie tolerować  w innych przypadkach może powodować problemy. Jak wiadomo produkty mleczne są bogatym źródłem najbardziej przyswajalnego wapnia,  żelaza, białka oraz  witamin A, B2, B12, a ponieważ te witaminy i minerały są niezbędne dla naszego zdrowia, należy  dostarczać je poprzez spożywanie odpowiednich produktów, należą do nich m.in. dróbryby, jaja i nasiona roślin strączkowych. Przygotowując świąteczne posiłki należy używać tylko mleka bez laktozy i mleka roślinne,  w tym kokosowe, migdałowe, ryżowe lub mleko sojowe. Jogurty naturalne z żywymi kulturami i kefir można spożywać po dokonaniu własnej oceny stopnia tolerancji.

Osoby z nietolerancją laktozy mogą spożywać niektóre sery jak np. ser edamski, cheddar, parmezan, gorgonzola, gouda, a zwłaszcza wytwarzany z mleka sojowego ser tofu.

Źródła:

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-lactose-intolerance

 
 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.