head

Leczenie IBS probiotykami

Jak można leczyć IBS probiotykami?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Problemy z jelitami

 

Leczenie IBS  lekami nie jest rozwiązane, natomiast w złagodzeniu objawów mogą pomóc bakterie probiotyczne.

 

Wiele badań potwierdziło, że u chorych produkujących objawy IBS  (zespół jelita drażliwego) ulega zmianie flora jelitowa, a ponadto wpływa ona bezpośrednio na funkcjonowanie pewnych organów. Kiedy zmniejsza się liczba probiotycznych bakterii flory jelitowej, wtedy ulegają zmianie procesy zachodzące w mózgu, tak więc zachowanie również odbiega od normalnego.  

Uszkodzona flora jelitowa powoduje IBS

Stan flory jelitowej oddziałuje nie tylko na trawienie, ale również na choroby psychiczne, jej uszkodzenie prowadzi do powstania licznych chorób. Flora jelitowa odgrywa ważną rolę w regulowaniu trawienia, w skutecznym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a zaburzenie  jej równowagi może spowodować takie choroby psychiczne, jak depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, niepokój i ataki paniki. Jeśli proporcja bakterii probiotycznych żyjących w jelicie grubym zmniejszy się, to może spowodować to zaburzenia trawienne. Pogarsza się skuteczność wchłaniania, ulega uszkodzeniu błona śluzowa jelita grubego i ruch jelit ważny ze względu na IBS również staje się nienormalny. Również wiele badań udowodniło, że skład flory jelitowej osób cierpiących na IBS zmienia się w negatywnym kierunku, w ich organizmie jest znacznie mniej dobroczynnych, probiotycznych bakterii.

Jak pomagają probiotyki?  

Poprzez zmianę proporcji szczepów bakterii tworzących florę jelitową choroby związane ze  wzdęciami i skurczami, bólami w okolicach żołądka i bólami brzucha  mogą być dobrze leczone.  Powodem tego jest to, że jeśli liczba żyjących w jelicie grubym, skolonizowanych bakterii probiotycznych ulegnie zmniejszeniu, pojawiają się zaburzenia trawienne. Pogarsza się skuteczność wchłaniania, może zostać uszkodzona błona śluzowa jelita, mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem, oprócz tego ruch jelit ważny ze względu na IBS również staje się nienormalny.  Dzięki spożywaniu bakterii probiotycznych poprawia się przemiana materii i ulegają poprawie ruchy jelit, regeneruje się błona śluzowa jelit. Przywrócenie flory jelitowej wpływa dobroczynnie na trawienie, a ponadto wspomaga wchłanianie substancji odżywczych i różnych substancji mineralnych, na przykład magnezu i  żelaza.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.