head

Objawy celiakii, jak z nią walczyć?

Celiakia: jak z nią walczyć?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Problemy z jelitami

Gluten to białko znajdujące się w ziarnach, jeden z jego podstawowych składników - gliadyna powoduje celiakię, związaną z atrofią jelita cienkiego, oraz szeregiem nieprzyjemnych objawów (choroba trzewna, nietolerancja na gluten). Celiakia może powodować poważne zaburzenia wchłaniania składników odżywczych, więc osoby cierpiące na tę dolegliwość  muszą przestrzegać ścisłej diety bezglutenowej.

Celiakia powoduje mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. częste bóle brzucha, wywołane spożywaniem produktów zawierających gluten, wzdęcia, biegunkaPrzy celiakii może pojawić się szereg nieprzyjemnych problemów jak np. bóle brzucha spowodowane najczęściej przez spożycie pokarmów zawierających gluten, szczególnie biegunka. Choroba ta charakteryzuje się nietolerancją glutenu, szczególnie zawartego w nim składnika gluteniny , proces ten  prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, co po dłuższym czasie może spowodować poważne problemy  wchłaniania substancji odżywczych. Dlatego konieczne jest możliwie jak najszybciej wyeliminować czynniki przyczynowe choroby, czyli unikać  pokarmów zawierających gluten.

Co robić w przypadku celiakii?

Ze względu na to, że obecnie nie mamy żadnej  udowodnionej badaniami metody leczenia celiakii, najważniejsze jest wyeliminowanie objawów, które można osiągnąć za pomocą ścisłej diety bezglutenowej. Nie jest to jednak łatwe zadanie, jak się początkowo wydaje, ponieważ należy uważać na przetworzone produkty, które mogą zawierać gluten. Zanim jednak wyeliminujemy tego typu produkty, musimy się przekonać czy naprawdę cierpimy na celiakię i poddać się w tym celu dokładnym badaniom. Może się zdarzyć, że objawy tej choroby mogą mieć związek z całkiem inną dolegliwością np. zespołem jelita drażliwego LINK, stanem zapalnym jelita grubego lub zaburzeniami flory jelitowej.

Produkty zawierające gluten:

• Jęczmień

• Pszenica

• Pszenica kamut

• Otręby

• Słód

• Żyto

• Orkisz

Do produktów mogących zawierać w swoim składzie gluten należą różne wypieki, ciastka, pieczywo, panierowane mięso, wyroby mięsne, kandyzowane owoce, napoje, ketchup, musztarda, niektóre napoje alkoholowe i niektóre słodzone produkty mleczne. Ogólnie rzecz biorąc, objawy celiakii (choroby trzewnej) mogą jeszcze pogorszyć różne sztuczne dodatki do żywności (mowa o zagęszczaczach, proszku do pieczenia i regulatorach kwasowości), które także zawierają gluten. Owies co prawda nie zawiera glutenu, ale podczas zbiorów i obróbki może łatwo zmieszać się ze zbożami zawierającymi gluten. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność i w przypadku celiakii wyeliminować go ze swojej diety.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.