head

Czy żółty stolec może być sygnałem alarmowym? | Stres jest powodem żółtego stolca

Co powoduje żółty stolec?
Co powoduje żółty stolec?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Problemy trawienne

Zdrowy stolec ma brązowy kolor. Może się zdarzyć, że pod wpływem różnych potraw, leków (antybiotyków) lub chorób jego kolor ulegnie zmianie i będzie mieć żółtawy odcień. Kiedy może pojawić się żółty stolec i przed czym ostrzega?

Brązowy kolor stolca spowodowany jest rozpadem barwnika żółci. Jeśli pojawia się żółty stolec  oznacza to, że nie następuje rozkład tłuszczy i bilirubiny. Ale co jest tego powodem?

Nerwowość i choroby

Jeśli dużo się stresujemy, wtedy spożyte potrawy zbyt szybko przemieszczają się w przewodzie pokarmowym, bilirubina nie ma czasu, aby przekształcić się w substancję zapewniającą stolcowi brązową barwę. Oczywiście nie zawsze  powodem żółtego stolca są nerwy, żółty kolor stolca może również sygnalizować różne choroby.  

Powodem żółtego zabarwienia stolca mogą być:

- Bakterie i wirusy atakujące przewód pokarmowy,

- pasożyty (na przykład ogoniastek jelitowy),

- niedrożność przewodu żółciowego,

- kamienie żółciowe,

- stan zapalny woreczka żółciowego,

- stan zapalny przewodu żółciowego,

- celiakia,

- stan zapalny trzustki,

- guz wątroby,

- zapalenie wątroby,

- marskość wątroby,

- zanik wątroby,

- zespół złego wchłaniania (zaburzenia wchłaniania pożywienia).

Możemy mieć żółty stolec, jeśli jedliśmy potrawy zawierające żółty lub pomarańczowy barwnik (marchew, melon, brzoskwinia), w których jest karoten. Żółty lub musztardowy stolec mogą mieć również niemowlęta karmione mlekiem matki.

Co możemy zrobić na żółty stolec?

Powodem żółtego stolca mogą być problemy związane z florą jelitową, w takim przypadku bakterie jelitowe nie rozkładają kwasu żółciowego. Zażywajmy probiotyki wspomagające przywrócenie prawidłowej flory jelitowej, spożywajmy błonnik o działaniu prebioycznym, unikajmy tłustych potraw, alkoholu, kawy, ponieważ przyspieszają one przesuwanie się pożywienia przez jelita. Przeprowadźmy  kurację oczyszczającą jelita, aby pozbyć się pasożytów oraz złogów odłożonych w jelitach.  

Tak jak już wspominaliśmy żółty stolec nie zawsze oznacza jakąś chorobę. Jeśli chcielibyśmy przekonać się o tym, warto zwrócić się do lekarza, który wykona badania laboratoryjne i badanie usg brzucha.   

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.