head

Ustna higiena i trawienie-istnieje powiązanie

Ustna higiena i trawienie-istnieje powiązanie
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Problemy trawienne

Podstawową funkcją zębów, jest pogryzienie i rozdrobnienie  żywności. Pokarm najpierw gryziemy, potem mieszamy ze śliną, by w rezultacie stworzyć łatwy do przełknięcia kęs.  W związku z tym należy również odpowiednio dbać o swoje zęby– uzupełnić braki, skorygować zgryz – chociażby dlatego,  że proces trawienia rozpoczyna się już w  jamie ustnej!

Ten, kto w przeszłości miał problemy z zębami doskonale wie, że w takim przypadku ciężko odpowiednio pogryźć i pożuć, należy więc dbać o zęby, regularnie odwiedzając dentystę. Niestety są przypadki, że niektórzy nie mając żadnych problemów z zębami, jedzą w pośpiechu bez odpowiedniego pogryzienia. 

Szybko zjedzony pokarm bardzo obciąża żołądek,  powodując późniejsze problemy trawienne. W związku z tym pokarm powinien być odpowiednio pogryziony i pomieszany ze śliną, ponieważ pod wpływem zawartego w ślinie enzymu – ptialiny – dochodzi do wstępnego rozkładu niektórych węglowodanów. Ponadto gryzienie pobudza receptory smakowe, które prowokują intensywne wydzielanie śliny, soku żołądkowego i trzustkowego, przygotowując kolejne odcinki przewodu pokarmowego do trawienia, zanim dotrze do nich masa pokarmowa. W przypadku gdy mówimy o higienie jamy ustnej, nie mamy na myśli tylko szczoteczki  czy pasty do zębów, odpowiednia higiena to również regularne kontrole u dentysty. Lekarze z oddziału chirurgii stomatologicznej  Szpitala Uniwersyteckiego  I. Umberta w Ankonie potwierdzili, że problemy trawienne w wielu przypadkach mają związek z nieodpowiednim żuciem pokarmu spowodowanym wadą zgryzu (zgryz otwarty).

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.