head

Co zdradza stolec?

Jaki jest zdrowy stolec?
Jaki jest zdrowy stolec?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Problemy trawienne

Fakt, że jego zapach nie jest najprzyjemniejszy i niezbyt reprezentacyjny, ale warto spojrzeć na nasz stolec nim spuścimy go w ubikacji. Na podstawie koloru i zapachu stolca możemy wyciągnąć liczne pożyteczne wnioski, ale nie trzeba zawsze myśleć o czymś złym.

Czy Ty oglądasz swój stolec? Znaczna część ludzi nie robi tego lub jeśli tak, tylko zerka na niego okiem. Ale dlaczego temat stolca uważamy za obrzydliwy? I dlaczego nie wiemy, jaki jest normalny stolec?

Cechy charakterystyczne zdrowego stolca

Wiele osób nie wie nawet tego, jaki jest normalny stolec. Chociaż w szkole tego nie uczą, wszyscy powinni to wiedzieć. Nasz stolec jest w porządku, jeśli ma brązowy kolor i kształt kiełbaski lub węża, natomiast jego powierzchnia powinna być gładka lub czasami pęknięta. Codzienna ilość wypróżnianiego stolca powinna wahać się od 100 gram do pół kilo.

Kolor stolca

Na kolor stolca wpływa również spożywane pożywienie. Kto nie doświadczył już tego, że burak koloruje stolec na czerwono lub warzywa bogate w chlorofil na zielono? Na kolor stolca wpływają również stosowane w przemyśle spożywczym barwniki oraz niektóre leki.  

Jeśli zmiana koloru następuje tylko wtedy nie mamy się co zbytnio przejmować, natomiast trwała zmiana koloru stolca pozwala przypuszczać, że jest to związane z jakimiś zaburzeniami trawiennymi lub zmianami przewodu pokarmowego.

Jasny stolec może powstać na przykład z powodu niewydolności nerek, stanu zapalnego woreczka żółciowego, kamieni żółciowych. Również może być powodem stan zapalny trzustki, wątroby, zakażenie pasożytami i marskość wątroby.

Żółty stolec często pojawia się wtedy, kiedy kwaśna zawartość żołądka wraca do przewodu pokarmowego. Nasz stolec między innymi będzie żółty kiedy cierpimy na stany zapalne woreczka i przewodów żółciowych lub zapalenie wątroby.

Istnieje również zielony stolec. Może wskazywać on na to, że pokarm szybciej przechodzi przez układ jelitowy (na przykład w przypadku biegunki), nim żółć potrzebna do wchłaniania tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w wodzie zmieni się z zielonej na brązową. (Bakterie będące w żółci przekształcają żółć w sole żółciowe i dlatego stolec staje się brązowy.)

Czarny stolec ostrzega przed krwawieniem żołądka, krwawieniem jelita cienkiego, ale może się również zdarzyć przy zażywaniu suplementów diety zawierających żelazo.

Konsystencja stolca

W normalnych warunkach konsystencja stolca zależy od tego, jakie potrawy jedliśmy poprzedniego dnia lub przez ostatnie dni. Zmiana konsystencji również nie jest koniecznie powodem do zmartwień, ale jeśli przez dłuższy okres będzie odbiegać od zwykłej, może być wynikiem poważnych problemów zdrowotnych.

- Twardy stolec w kawałkach pojawia się wtedy, jeśli pokarm powoli przesuwa się przez przewód pokarmowy, co powoduje zaparcia. Może powodować to niewystarczające spożywanie błonnika i nieodpowiednia ilość przyjmowanych płynów, co prowadzi do spowolnienia ruchów jelita.

- Natomiast w odróżnieniu rzadki stolec sygnalizuje szybki przepływ pożywienia przez jelita i jest charakterystyczny dla biegunki. Częstym powodem biegunki jest alergia żywnościowa i infekcje, ale u osób uczulonych może wywołać ją ostra potrawa, słodziki, sztuczne słodziki oraz soki owocowe. Pasożyty żyjące w jelitach również mogą powodować niekończący się, rzadki stolec.

Jednym z powodów tłustego stolca jest to, że organizm nie jest w stanie strawić tłuszczy. Powodem tego może być celiakia, choroby trzustki oraz tłuste jedzenie. Różnego rodzaju zaburzenia wchłaniania również mogą być powodem tłustego stolca.

Dlaczego może pojawić się krew w stolcu?

Zły sygnał, jednak nie trzeba zawsze się wystraszyć, jeśli zauważamy krew w stolcu, ponieważ powodem mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne hemoroidy. Krew w stolcu może sygnalizować o krwawieniu żołądka, wrzodzie dwunastnicy, zespole jelita drażliwego, uchyłkowatości, wrzodach żołądka, chorobie Crohna, a ponadto o chorobach nowotworowych. W przypadku krwi w stolcu jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem!

Dlaczego może pojawić się śluz w stolcu?

Śluz możemy odkryć w stolcu  z powodu stanu zapalnego błony śluzowej jelit, jak również może pojawić się przy zaparciach i biegunce. Śluz w stolcu może być spowodowany tłustymi potrawami, produktami mlecznymi lub pszenicą.

Od czego stolec może być śmierdzący?

Śmierdzący nie do wytrzymania stolec wskazuje na problemy z wchłanianiem, chorobę Leśniowskiego-Crohna, mukowiscydozę, stan zapalny trzustki.

Aby nasz stolec był normalny musimy pozbyć się złogów odłożonych w naszych jelitach i pasożytów. Kuracja oczyszczania jelita pomaga w obu przypadka!

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.