head

Sekrety dobrego trawienia: wskazówki jak zapobiegać problemom trawiennym

Sekretem dobrego trawienia jest zdrowe odżywianie
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Problemy trawienne

Sekrety dobrego trawienia: kilka wskazówek, jak zapobiegać  zaburzeniom trawiennym

Wielu ludzi cierpi z powodu problemów z układem trawiennym, ale niektórych możemy łatwo uniknąć. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym możemy pozbyć się nieprzyjemnych objawów i przyczynić się do zachowania dobrego trawienia. Ponadto dzięki temu jest spora szansa pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Chociaż występowanie tych dolegliwości często związane jest z porą roku, zaburzenia trawienne  na końcu roku występują częściej, ponieważ wtedy zazwyczaj jemy, co popadnie, nie zwracając uwagi czy to jest zdrowe lub, czy naprawdę jesteśmy głodni. Na szczęście są sposoby na poprawę trawienia, wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad.

Jedz powoli

Jednym z sekretów dobrego trawienia jest poświęcanie dostatecznie dużo czasu na spokojne zjedzenie i dokładne pogryzienie posiłku. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ nasz organizm potrzebuje nawet 20 minut, aby zasygnalizować nam, iż zaspokoiliśmy głód. Jedząc szybko, zjadamy więcej,  niż potrzebujemy, a to prosta droga do nadwagi oraz zaburzeń trawiennych. Oznacza to, że jeśli będziemy jeść powoli, jemy przeważnie mniejsze porcje. Ponadto powinniśmy przestrzegać pewnej reguły " Jedz 5 razy dziennie mniejsze porcje! Żeby uniknąć problemów z trawieniem, należy jeść powoli i bardzo dokładnie przeżuwać pokarm, musimy pamiętać, że proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej. Szybko spożyty posiłek, na dodatek zbyt duże porcje niepotrzebnie obciążają układ trawienny, co w rezultacie wywołuje mnóstwo problemów: wzdęcia, zgagę, bóle brzucha, nudności, biegunka, ale mogą pojawić się również  chroniczne zaparcia.

Zdrowe odżywianie

Oprócz tego, że powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo czasu na zjedzenie posiłku i będziemy jeść 5 razy dziennie mniejsze porcje, dbajmy o to, aby wszystkie spożywane przez nas produkty były również zdrowe. Unikaj produktów przetworzonych, które są pełne cukru, sztucznych barwników i innych chemicznych dodatków. Przygotowując posiłki, używajmy jak najmniej tłuszczu, najlepiej jak będą robione na parze lub w piekarniku. Nie zapominajmy też, aby przed jedzeniem wypić dużą szklanką wody: dzięki temu nie będziemy tacy głodni i zjemy mniejszą porcję. Warto również od czasu do czasu do głównego dania wypić lampkę  czerwonego wytrawnego wina, jest to bowiem doskonały sposób na przyspieszenie i zwiększenie efektywności trawienia oraz dostarczy nam odpowiedniej dawki antyoksydantów.

Jedzmy jak najwięcej surowych warzyw i owoców, w ten sposób zapewnimy organizmowi odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych i błonnika. Błonnik bowiem jest podstawą dobrego trawienia, podobnie  jak kuracja oczyszczająca jelita pomaga on usunąć z jelit nagromadzone złogi będące źródłem wielu dolegliwości, oczyści układ pokarmowy z toksycznych związków, które uniemożliwiają wchłanianie niezbędnych składników odżywczych. Dzięki odpowiedniej ilości błonnika pozbędziemy się problemów trawiennych takich jak (wzdęcia, zaparcia, biegunka, refluks), ponadto pomoże nam utrzymać zdrową równowagę flory bakteryjnej. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ bakterie probiotyczne  tworzą naturalną mikroflorę jelitową, przyspieszają przemianę materii oraz są zdolne do wytwarzania enzymów ułatwiających trawienie.

Regularne ćwiczenia fundamentem zdrowia

W celu zachowania dobrego zdrowia  niezbędna jest również aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, aby nie podejmować żadnego wysiłku fizycznego z pełnym żołądkiem, ponieważ może to jeszcze bardziej  spowolnić procesy trawienne. Najłatwiejszą i najlepszą formą aktywności fizycznej jest spacer, który  działa zbawiennie na wzdęcia i inne problemy z trawieniem. Spaceruj przynajmniej pół godziny dziennie, ponieważ zalety spacerów są nie do przecenienia dla naszego zdrowia.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.