head

Rodzaje nietolerancji pokarmowej – Nie tylko laktoza i gluten mogą być winne

Nietolerancja pokarmowa objawia się na wiele sposobów
Nietolerancja pokarmowa objawia się na wiele sposobów
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Problemy trawienne

W przypadku dolegliwości  przewodu pokarmowego warto zaobserwować, czy te objawy nasilają się po jedzeniu, piciu. Jeśli tak, istnieje duża szansa, że powodem dolegliwości jest  nietolerancja pokarmowa, którą może powodować wrażliwość na gluten, nietolerancja laktozy, jak również niektóre substancje dodawane do żywności.

Nietolerancja pokarmowa dotyczy wielu osób. Ale co ją wywołuje i jak można na nią wpłynąć? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

 

Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych, której powodem jest brak enzymu laktazy. Jego zadaniem jest, rozkład cukrów znajdujących się w produktach mlecznych, czyli laktozy. Jeśli to nie nastąpi, „pracę” wykonają probiotyczne bakterie żyjące w jelitach, a skutkiem tego będzie zwiększone tworzenie gazów, wzdęcia, ból brzucha i biegunka, a do tego w ciągu od 30 minut do dwóch godzin po spożywaniu laktozy. U niemowląt jest to szczególnie groźne, ponieważ mocna biegunka i spowodowana tym dehydratacja może wywołać  ciężki stan.

Przeważnie z wiekiem znacznie zmniejsza się poziom laktazy, tak więc nietolerancja pokarmowa dotycząca nietolerancji laktozy staje się częstsza.

Zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, operacji związanych z układem jelitowym, bakteryjnej lub wirusowej infekcji jelita cienkiego, chorób jelit, takich jak np. nietolerancja mąki i niedostateczna produkcja laktazy w jelicie cienkim, a to wszystko wpływa na nietolerancję laktozy.

Jak można wykazać nietolerancję laktozy?

Nietolerancję laktozy można łatwo wykryć w warunkach laboratoryjnych, w tym celu wykonywane są  badania krwi i/lub oddechu. Leczenie nietolerancji pokarmowej spowodowanej brakiem laktazy składa się ze spożywania z jednej strony produktów niezawierających laktozy, natomiast z drugiej strony suplementów zastępujących enzymy trawienne  https://www.oczyszczanie-organizmu.com/enzymy-trawienne. Również dobry wpływ mogą mieć probiotyki, bowiem z przywróceniem równowagi flory jelitowej trawienie żywności i napoi zawierających laktozę będzie skuteczniejsze.

Warto pamiętać, że ludzie cierpiący na nietolerancję laktozy, przeważnie bez żadnego problemu mogą codziennie spożywać 12 gramów laktozy. Jest to taka sama wartość jak ok. 250 ml mleka, jedna szklanka jogurtu albo kilka dekagramów twardego sera. 

Watro zapamiętać, że zmniejszenie ilości produktów mlecznych może prowadzić do niedoborów np. wapnia i witaminy D. Dlatego w tym przypadku zalecane jest uzupełnienie potrzebnych substancji odżywczych, witamin, substancji mineralnych.

Dodatki do żywności

Substancje dodawane do żywności są używane w celu ulepszania różnych właściwości (smak, kolor, oczekiwana konsystencja) żywności i napoi. Częsta używają glutaminian sodu (inaczej MSG,lub E621) i siarczyny, które mogą wywoływać szkodliwe reakcje. Na tego rodzaju nietolerancję pokarmową może wskazywać zaczerwienienie, uczucie ciepła, ból głowy i klatki piersiowej oraz wzmocnienie się astmatycznych problemów przy oddychaniu.

Zawsze sprawdźmy, jakie dodatki zawiera dany produkt. 

Nietolerancja glutenu      

W rzeczywistości nietolerancja glutenu może być chorobą genetyczną albo autoimmunologiczną. Jakie są objawy nietolerancji glutenu? Są tacy ludzie z nietolerancją glutenu, u których długo nie pojawiają si żadne objawy (po części to również może być przyczyną, że w 90% nie zostaje ona wykryta), ale objawy i tak nie są charakterystyczne. Najczęstsze objawy są następujące: problemy żołądkowe i układu jelitowego, wzdęcie, biegunka https://www.oczyszczanie-organizmu.com/biegunka-i-jej-przyczyny  zmęczenie, zmiany nastroju,utrata wagi bez żadnej przyczyny. Swędząca wysypka, bóle mięśni albo stawów, zapalenia stawów, osteoporoza, depresja albo niepokój, drętwienie rąk lub nóg. Anemia, niedobór żelaza, zaburzenia menstruacyjne, w cięższych przypadkach bezpłodność albo powtarzające się poronienia. Afta w ustach, u niemowląt i małych dzieci problemy we wzrostem.

Pierwszym krokiem w diagnozie jest przeprowadzenie testu, który jest dostępny w aptekach, a kolejnym badanie krwi. Poważniejszą wersją jest celiakia, w tym przypadku konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego, dzięki której możne ustalić stan zdrowia bony śluzowej. Celiakia tym się różni od „prostej” nietolerancji glutenu, że może powodować chroniczne zapalenie jelita cienkiego. Zboża zawierające gluten, białka pszenicy, żyta lub jęczmienia do tego zmuszają układ odpornościowy, aby zaatakował znajdujące się na powierzchni błony śluzowej jelita, podobne do rękawiczek, wyrostki.  

Leczenie nietolerancji glutenu             

Dieta bezglutenowa jest niezbędną częścią leczenia, w tej diecie trzeba unikać spożywanie pszenicy, żyta, jęczmienia i artykułów spożywczych sporządzonych z tych zbóż. Choć nie wyeliminuje to ani nietolerancji glutenu, ani celiakii, w tej sytuacji mogą przyjść nam z pomocą również probiotyki, które łagodzą dolegliwości, przyspieszają regenerację błony śluzowej jelit oraz przywracają równowagę flory jelitowej uszkodzonej z powodu biegunki.

 

Źródła:

https://www.healthline.com/health/allergies/gluten-allergy-symptoms

https://celiac.org/celiac-disease/understanding-celiac-disease-2/what-is-celiac-disease/

http://www.drnatura.com/healthy-diet/food-intolerance/

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.