head

Niedoczynność tarczycy i spowolniony metabolizm: jest między tym jakiś związek?

Większość problemów  trawiennych i zaburzeń metabolicznych może mieć związek z niedoczynnością tarczycy.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Problemy trawienne

Wzdęcia, zaparcia, nadwaga, zmęczenie- to częste dolegliwości, które mogą mieć związek z problemami trawiennym, ale przyczyną może być również niedoczynność tarczycy.
W takim przypadku dolegliwości możemy całkiem skutecznie złagodzić lub nawet całkowicie się ich pozbyć poprzez zmianę stylu życia.

Niedoczynność tarczycy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, przede wszystkim dlatego, że nie daje jednoznacznych objawów, co powoduje, że często nie jest wczas leczona. Poziom hormonów produkowanych przez tarczycę (tyroksyna i trójjodotyronina) można określić, wykonując badania krwi. Proces produkcji tych hormonów jest kontrolowany przez podwzgórze oraz przysadkę mózgową. Kiedy ich ilość spada poniżej normy, podwzgórze wydziela hormon stymulujący tyreotropinę (TSH), aby ta pobudziła tarczycę do produkowania tych hormonów. Najczęściej przyczyną niedoczynności tarczycy jest niedobór jodu w organizmie, pierwiastek ten jest niezbędny do jej prawidłowego funkcjonowania. Najczęstszą przyczyną chorób tarczycy i jej niedoczynności są stany zapalne. Zdarza się, że nastąpi obniżenie stężenia wszystkich trzech hormonów produkowanych przez tarczycę, oznacza to nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu przysadkowego (przysadki mózgowej).

Pojawienie się zaburzeń metabolicznych

Ponieważ hormony tarczycy stymulują przemianę materii, jej niedobór powoduje dokładnie odwrotny skutek, co może wywołać następujące objawy:

 -Problemy trawienne

 -Zaparcia 

 -Wzdęcia  (obrzęki przede wszystkim na twarzy)

 -Zmęczenie

Głównymi objawami sugerującymi niedoczynność tarczycy jest przyrost masy ciała, związane z tym zaparcia, obniżona perystaltyka jelit, głównie zła przemiana materii. Wraz ze wzrostem wagi pojawi się zatrzymanie wody w organizmie, które najczęściej objawia się pod postacią obrzęków. Zatrzymania wody w przestrzeni międzykomórkowej bywa powodem opuchnięcia i obrzęków głównie twarzy i szyi. Spuchnięte okolice szyi powodują zmianę głosu, staje się on grubszym i zachrypniętym. Następnymi objawami, które mogą świadczyć, że tarczyca nie działa prawidłowo, jest depresja, zaburzenia pamięci, sucha łuszcząca się blada skóry i suche włosy.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Jeśli niedoczynność tarczycy spowodowana jest przez choroby tarczycy, lekarz zaleci regularne przyjmowanie brakujących hormonów. W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy z powodu niedoboru jodu konieczne będzie jego uzupełnienie. Najprostszym sposobem uzupełnienia tego pierwiastka w organizmie jest wprowadzenie do swojej codziennej diety soli jodowanej, ryb morskich, wodorostów, skorupiaków, pomidorów, szpinaku i wody jodowanej. Ważne jest, aby wiedzieć, że w przypadku zapalenia tarczycy, zwiększone spożycie jodu nie jest zalecane. Funkcjonowanie tarczycy wspiera żelazo, miedź, selen, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3 i antyoksydanty, bardzo ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika. W ten sposób możemy łatwo pozbyć się dręczących nas dolegliwości w tym również zaparć i wzdęć, jak również pomóc w odchudzaniu.

Co należy spożywać

Istnieją produkty, które zaburzają absorpcję jodu przez organizm m.in. brokuły, orzeszki ziemne, kalafior lub soja, należy je więc spożywać wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022776/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3968713/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4267409/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25183510

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19793640

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.