Właściwości lecznicze koperku znane są od dawna w medycynie ludowej. Stosowano go już w starożytnym Rzymie i Grecji, stanowił dla nich symbol szczęścia i bogactwa. Rzymscy gladiatorzy na dzień przed walką wcierali koperek w swoje ciała, wierząc, że wzmocni ich to duchowo i fizycznie. W średniowieczu koperek był stosowany również jako antidotum na czary, wieszano go przy oknie i wierzono, że w ten sposób dom będzie chroniony przed złymi mocami. Dziś już nikt nie pamięta o tych przesądach, ale za to stosują go do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości. Zobacz, jakie cenne właściwości ukrywa w sobie ta cudowna, aromatyczna roślina i w czym może nam pomóc!
Po koperek powinny sięgać kobiety szczególnie podczas „swoich dni”, ponieważ oprócz tego, że wykazuje on silne działanie przeciwskurczowe, łagodzi stres i jego skutki np. ból głowy i ostry ból brzucha, dodatkowo reguluje cały cykl. Poleca się picie 1-2 filiżanek herbatki koperkowej, zwykle po tej herbatce i krótkim odpoczynku ból przechodzi lub jest mniej dokuczliwy.
Koperek jest bogatym źródłem witamin A, B, E i witaminy C, która wzmacnia odporność organizmu, jak również soli mineralnych takich jak wapń, żelazo, fosfor, cynk, magnez oraz innych związków i substancji czynnych, zawiera również olejek lotny.
Wśród wielu właściwości koperku warto podkreślić jego silne działanie moczopędne i pomoc w niwelowaniu dolegliwości trawiennych. Ponadto znajdziemy w nim przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki, co więcej roślina ta przyspiesza metabolizm i wspomaga rozbijanie komórek tłuszczowych. Regularne spożywanie koperku obniża poziom cholesterolu, Niezależnie od tego, w jaki sposób go spożywamy, jest niezmiernie wartościowy dla naszego zdrowia, działa łagodnie przeczyszczająco i przyspiesza wydalanie toksyn, może więc być doskonałym uzupełnieniem kuracji oczyszczającej. Przy problemach ze wzdęciami pomoże herbatka koperkowa: 1 łyżeczkę suszonego koperku zalać filiżanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem około 10 minut. Kiedy się zaparzy, odcedź i pij na zdrowie!
Picie herbatki z kopru wspomaga laktację, ponieważ pobudza gruczoły odpowiedzialne za produkcję mleka. Ponadto herbatka koperkowa przechodzi do pokarmu, niemowlę dzięki temu rzadziej miewa kolkę i wpływa ona korzystnie na pracę jego układu pokarmowego. Częstotliwość picia herbatki warto jednak skonsultować z lekarzem!
Źródła: