Nie ma takiego człowieka, który przez całe życie nie miałby jakichś zaburzeń trawiennych. Natomiast są liczne takie osoby, których codzienne życie uprzykrzają chroniczne zaburzenia trawienne. Złe trawienie, czyli dyspepsja znacznie pogarsza jakość życia.
Różne choroby (cukrzyca, różne problemy jelitowe i stany zapalne przewodu pokarmowego) mogą być związane z zaburzeniami trawiennymi. Jeśli objawy zauważalne są przez dłuższy okres czasu lub regularnie powracają, możemy mówić o chronicznych problemach trawiennych. Jednym z objawów tego stanu jest dyspepsja.
Dyspepsja oznacza niestrawność, do której często dołącza uczucie sytości i brak apetytu, mocne bóle w górnej części brzucha, wzdęcia, ciężkie i powolne trawienie, nadmierna produkcja kwasów, odbijanie się kwasem, wymioty oraz nieświeży oddech. Kto cierpi na dyspepsję często walczy ze zmęczeniem, złym samopoczuciem, ale mogą pojawiać się również zawroty głowy, ból głowy i trudności z przełykaniem. W przypadkach ekstremalnych mogą pojawić się również bóle w klatce piersiowej, czego boją się ludzie, ponieważ sądzą, że problem jest pochodzenia kardiologicznego.
Jeśli brakuje enzymów trawiennych potrzebnych do rozpadu i wykorzystania substancji odżywczych wtedy mówimy o organicznych zaburzeniach trawiennych. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest zapalenie wątroby i marskość wątroby, nadprodukcja enzymów trawiennych w trzustce, zbytnie spożycie soli oraz dieta z niską zawartością błonnika.
O funkcjonalnych zaburzeniach trawiennych mówimy wtedy, kiedy objawy pojawiają się z powodów fizycznych przewodu pokarmowego. Źle funkcjonuje żołądek, wpust do żołądka nie zamyka się prawidłowo lub z powodu refluksu enzymy trawienne trafiają do przełyku.
Tak jak przy wielu innych chorobach powody dyspepsji mogą pojawiać się na podłożu psychicznym, zarówno niepokój jak i stres może generować zaburzenia trawienne. Nieodpowiedni styl życia również może być związany z dyspepsją, ale spożywanie tłustych potraw i napojów gazowanych, alkohol i kofeina mogą wspomagać powstanie zaburzeń trawiennych. Powodem dyspepsji może być nietoleracja pokarmowa lub również alergia.
Wtedy, kiedy dyspepsja nie jest spowodowana zmianami narządów, w celu zlikwidowania dolegliwości należy zmienić zwyczaje żywieniowe, a jeśli trzeba to nawet styl życia. Usuńmy niezdrową, obciążającą przewód pokarmowy żywność, spożywajmy dużo błonnika i dostateczną ilość płynów. Poświęcajmy odpowiednią ilość czasu na jedzenie, nie jedzmy spiesząc się, kawałki gryźmy dokładnie. Ponadto budujące florę jelitową probiotyczne bakterie tak samo przyczyniają się do dobrego trawienia. Ale zwiększyć ich liczbę, spożywajmy żywność o działaniu prebiotycznym i nie zapominajmy o prebiotykach, które odżywiają dobroczynne bakterie.
W przypadku nieustannego złego trawienia należy koniecznie skontaktować się z lekarzem!