head

Cudowne właściwości siemienia lnianego

Cudowne właściwości siemienia lnianego
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Problemy trawienne

Chroni serce

Siemię lniane jest bogatym źródłem minerałów, aminokwasów (między innymi tryptofan, który ma działanie antydepresyjne) oraz witaminy z grupy B i C. To przyczynia się do faktu, że nasiona lnu mogą obniżyć wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania chorób sercowo - naczyniowych. Nasiona lnu dodatkowo zmniejszają objawy stresu i trudności związanych z osteoporozą. Nasiona siemienia lnianego  powinny spożywać również kobiety w ciąży, ponieważ wspierają rozwój mózgu płodu.

Antyoksydanty skuteczne w walce z rakiem

Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 , kwasów tłuszczowych omega-6 i antyoksydanów (lignanów) siemię lniane ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, jest niezwykle skuteczne szczególnie w przypadku raka jelita grubego.

Siemię lniane w procesie oczyszczania jelita grubego.

Błonnik zawarty w siemieniu lnianym dokładnie oczyszcza jelito grube, usuwa nagromadzone osady i toksyny oraz wspiera pracę jelit. Kuracja siemieniem lnianym pomaga przy zaparciach, jest skuteczna w przypadku IBS oraz pomaga zachować  równowagę flory bakteryjnej jelit.

Do stosowania zewnętrznego

Siemię lniane jest niezwykle skuteczne w leczeniu  różnego rodzaju dolegliwości skórnych, trądziku, łuszczycy, wyprysków, doskonale łagodzi poparzenia słoneczne. Siemię lniane dzięki właściwościom antyoksydacyjnym  świetnie sprawdza się w zapobieganiu powstawania zmarszczek. Olej lniany wspiera porost włosów, natomiast spożywanie oleju z nasion lnu przyczyni się do wzrostu paznokci. Co więcej, może być stosowany również do smażenia, ponieważ  należy do tych,  które w wysokich temperaturach uwalniają  najmniej szkodliwych substancji.

Dobra rada

Siemię lniane należy bardzo  dobrze przeżuwać lub po prostu zmielić, w przeciwnym razie po prostu nie zostanie ono przyswojone. Należy pamiętać, że zmielone siemię lniane musi być jak najszybciej spożyte, ponieważ większość substancji czynnych jest wrażliwa na działanie ciepła i światła.

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.