head

Cierpisz z powodu nadkwasoty: podstawą leczenia jest zmiana diety

Cierpisz z powodu nadkwasoty: podstawą leczenia jest zmiana diety
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Problemy trawienne

 

Nadmiar kwasów żołądkowych to nieprzyjemna dolegliwość powstająca na skutek niewłaściwej diety. Przygotowanie odpowiedniej diety wymaga uwagi i staranności, w związku z tym należy przestrzegać kilku podstawowych zasad właściwego odżywiania. Nadkwasota  związana jest  z zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzodami żołądka i dwunastnicy, - wrzody dwunastnicy objawiają się najczęściej piekącymi bólami i nadmiarem kwasu szczególnie w nocy, ich przyczyną  jest nieodpowiednia dieta. Szczególnie niebezpieczne jest jedzenie tłustych, ciężkich i zbyt pikantnych potraw, a także nadużywanie alkoholu  i kofeiny. Za rozwój nadkwasoty  odpowiedzialne bywają również niektóre leki, zwłaszcza przeciwzapalne jak np.aspiryna.

Sygnały ostrzegawcze

Nadmiar kwasu żołądkowego objawia się zgagą, bólami brzuchadreszczami, częstymi wzdęciami. U osób cierpiących z powodu refluksu - kwasy przedostają się do przełyku, pojawiają się nudności, odbijanie i wymioty. Niekończące się dolegliwości wpływają również na nastrój, ponadto nadmiar kwasów żołądkowych skutkuje zmniejszoną wydolnością organizmu i  ogólnym złym samopoczuciem.

Pomoże zdrowe odżywianie

Najlepiej jeść małe porcje kilka razy dziennie, bez żadnego pośpiechu delektując się każdym kęsem. Jedzenie w pośpiechu, bez dokładnego pogryzienia kęsów pokarmu to najczęstsze błędy dietetyczne, będące główną przyczyną nadkwasoty. Do codziennej diety należy wprowadzić suchary, pieczywo pełnoziarniste, ryż,  jaja, owoce, warzywa przygotowane na parze, mleko o niskiej zawartości tłuszczu, ryby i białe mięso z grilla. Niezmiernie skuteczny może okazać się  Aloesświeży sok z cytryny, oraz herbatka z żeń-szeniem, kminkiem lub mniszkiem lekarskim.

Produkty niewskazane przy nadkwasocie

Chcąc zneutralizować nadmiar kwasu żołądkowego, należy wystrzegać się przede wszystkim produktów przetworzonych tłustych i nadmiernie pikantnych, jak również zmniejszyć spożycie roślin strączkowych i słodyczy - w tym czekolady.

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.