Jednym z warunków zdrowego funkcjonowania przewodu pokarmowego jest równowaga mikroorganizmów tworzących florę jelitową. Do utrzymania tego optymalnego stanu służą produkty sfermentowane, zawierające bakterie probiotyczne. Pokażemy łatwo dostępne źródła probiotyków.
Jeśli ilość probiotycznych bakterii żyjących w jelicie grubym zmniejszy się pojawiają się zaburzenia trawienne. Pogarsza się skuteczność wchłaniania, może zostać uszkodzona błona jelita, mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem. Dzięki wprowadzeniu bakterii probiotycznych te problemy mogą być wyleczone. Wspaniałym źródłem probiotyków jest sfermentowana żywność.
Fermentowane produkty mleczne są produkowane przy udziale kwasu mlekowego, tzn. przy udziale probiotyków. Kwas mlekowy, aby zapobiec przed gniciem żywności konserwuje ją i dobroczynnie wpływa również na nasz organizm. Bakteryjna fermentacja kwasu mlekowego zwiększa wartości odżywcze żywności, dzięki niej lepiej są wykorzystane substancje odżywcze. Pomaga przy wchłanianiu białek i substancji mineralnych oraz bakterie kwasu mlekowego są w stanie syntetyzować kwas foliowy, tiaminę, niacynę, ryboflawinę oraz witaminę B12. Naturalny probiotyczny jogurt bez dodatków smakowych jest jednym z najbardziej znanych i najlepszych źródeł probiotycznych, zawiera również laktobakterie i bifidobakterie. Tak samo kefir kaukaski można zaliczyć do źródeł probiotyków, zawartość serwatki jest w nim duża, tak więc jest bogaty w laktobakterie.
Również kiszonki zapewniają organizmowi ważne probiotyki. A ponadto ocet jest pierwszorzędnym źródłem antyoksydantów, zmniejsza poziom cukru we krwi, chroni serce i zmniejsza ryzyko powstania raka. Natomiast kiszonki, które można dostać w sklepie najczęściej poddawane są obróbce cieplnej i z tego powodu tracą swoje dobroczynne działanie, dlatego celowo jest przygotowywać kiszonki w domu. Odpowiednia jest do tego zarówno kapusta jak i arbuz, ogórki, papryka i burak, ale zgodnie ze smakiem można wykorzystać również inne warzywa. Czy wiesz, że zawartość kwasu mlekowego w kapuście może konkurować z jogurtem, zawartość witaminy C jest w niej bardzo duża oraz jest bogata w witaminę B i karotynę?
Ponieważ herbata kambucza wytwarzana jest dzięki fermentacji, znajduje się w niej wiele probiotycznych bakterii. Napój zawiera małą ilość witamin i substancji mineralnych, między innymi witaminę C, B1, B6 i witaminę B12, które powstają w trakcie rozpadu glukozy. Natomiast nie przesadzajmy ze spożywaniem herbatki jeśli nie chcemy dopuścić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, bowiem herbata kambucza może powodować ból żołądka, nudności i zawroty głowy.
W przypadku braku prebiotyków probotyki nie są w stanie odpowiednio się rozmnażać, naturalnym źródłem prebiotyków jest między innymi owies, orkisz, cykoria, banan, szparagi i cebula.