head

Niezbędne prebiotyki: skutecznie chronią nasze zdrowie

Rozmnażanie korzystnych bakterii, wspieramy prebiotykami
Rozmnażanie korzystnych bakterii, wspieramy prebiotykami
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Probiotyki

Na znaczenie prebiotyków należałoby częściej zwracać uwagę, bowiem w przypadku ich braku dobroczynne bakterie probiotyczne budujące zdrową florę jelitową również nie są w stanie się rozmnażać, co może prowadzić do licznych chorób.  

Prebiotyki to składniki pożywienia niepoddające się trawieniu, pobudzające aktywność lub wzrost korzystnych dla organizmu bakterii jelitowych.W trakcie naszego życia skład mikroflory znacznie i zdecydowanie się zmienia. Wiele opracowań udowodniło, że odżywianie i wiek są głównymi czynnikami, które wpływają na skład flory jelitowej.

Jeśli nasza dieta przez dłuższy czas zawiera małą ilość błonnika lub liczba bifidobakterii maleje z wiekiem, wzrasta liczba enterokoków, enterobakterii, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Może prowadzić to  odłożenia się szkodliwych i toksycznych złogów, pojawienia się raka oraz do zaburzeń funkcjonowania wątroby.

Rozwiązanie stanowią prebiotyki

Celowy wzrost pożytecznych bakterii czyli  probiotyków możemy stymulować przy pomocy prebiotyków. Są to takie niestrawne części żywności, które pozytywnie wpływają na organizm w ten sposób, że selektywnie pomagają we wzroście bifidobakterii i lactobacillusów w jelicie grubym. Niestrawność prebiotyków to taka sama cecha jaką posiada błonnik znajdujący się w pożywieniu, natomiast ich fizjologiczna rola często jest inna. Tak więc pewne prebiotyki bardzo selektywnie pomagają w rozwoju „dobrych” bakterii i równocześnie zapobiegają rozmnażaniu się chorobotwórczych bakterii, ponieważ te do swojego rozmnażania prebiotyki wykorzystują w bardzo niewielkim stopniu lub wcale.  

Naturalne źródła prebiotyków

Inulina- korzystny, naturalny prebiotyk

Większość dzisiaj używanych naturalnych prebiotyków można znaleźć w pokarmach roślinnych. Jednym z najbardziej przydatnych prebiotyków jest inulinaBogatym źródłem inuliny są grzyby shiitake, korzeń cykorii, z którego produkowany jest również substytut kawy oraz karczochy, które można spożywać w postaci sałaty. Spożywając szparagi, warzywa strączkowe, owies, pszenicę orkisz, cebulę i czosnekjak również banany, mniszek lekarski(mlecz), ziarna, głównie orzechy oraz cykorię, karczochy i bataty zaopatrujemy w nie organizm. Chociaż mleko oczywiście nie zawiera błonnika roślinnego, to znajdująca się w nim laktoza ma również właściwości probiotyczne.

Co prawda prebiotyki są już dziś ogólnie dostępne, ale warto wybierać te najlepszej jakości prebiotyki, probiotyki.

Przyjemne „skutki uboczne”

Pod wpływem prebiotyków obniża się poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, dzięki czemu prebiotyki odgrywają nadzwyczaj ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy oraz w jej leczeniu. Ograniczają rozmnażanie szkodliwych, chorobotwórczych bakterii, równocześnie zwiększają perystaltykę jelit, jednocześnie przyspieszają usuwanie z organizmu złogów i substancji toksycznych. Ponadto prebiotyki przy pomocy probiotyków wspomagają działanie witaminy B7, B12 oraz witaminy K.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.