Na znaczenie prebiotyków należałoby częściej zwracać uwagę, bowiem w przypadku ich braku dobroczynne bakterie probiotyczne budujące zdrową florę jelitową również nie są w stanie się rozmnażać, co może prowadzić do licznych chorób.
Prebiotyki to składniki pożywienia niepoddające się trawieniu, pobudzające aktywność lub wzrost korzystnych dla organizmu bakterii jelitowych.W trakcie naszego życia skład mikroflory znacznie i zdecydowanie się zmienia. Wiele opracowań udowodniło, że odżywianie i wiek są głównymi czynnikami, które wpływają na skład flory jelitowej.
Jeśli nasza dieta przez dłuższy czas zawiera małą ilość błonnika lub liczba bifidobakterii maleje z wiekiem, wzrasta liczba enterokoków, enterobakterii, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Może prowadzić to odłożenia się szkodliwych i toksycznych złogów, pojawienia się raka oraz do zaburzeń funkcjonowania wątroby.
Celowy wzrost pożytecznych bakterii czyli probiotyków możemy stymulować przy pomocy prebiotyków. Są to takie niestrawne części żywności, które pozytywnie wpływają na organizm w ten sposób, że selektywnie pomagają we wzroście bifidobakterii i lactobacillusów w jelicie grubym. Niestrawność prebiotyków to taka sama cecha jaką posiada błonnik znajdujący się w pożywieniu, natomiast ich fizjologiczna rola często jest inna. Tak więc pewne prebiotyki bardzo selektywnie pomagają w rozwoju „dobrych” bakterii i równocześnie zapobiegają rozmnażaniu się chorobotwórczych bakterii, ponieważ te do swojego rozmnażania prebiotyki wykorzystują w bardzo niewielkim stopniu lub wcale.
Większość dzisiaj używanych naturalnych prebiotyków można znaleźć w pokarmach roślinnych. Jednym z najbardziej przydatnych prebiotyków jest inulina. Bogatym źródłem inuliny są grzyby shiitake, korzeń cykorii, z którego produkowany jest również substytut kawy oraz karczochy, które można spożywać w postaci sałaty. Spożywając szparagi, warzywa strączkowe, owies, pszenicę orkisz, cebulę i czosnek, jak również banany, mniszek lekarski(mlecz), ziarna, głównie orzechy oraz cykorię, karczochy i bataty zaopatrujemy w nie organizm. Chociaż mleko oczywiście nie zawiera błonnika roślinnego, to znajdująca się w nim laktoza ma również właściwości probiotyczne.
Co prawda prebiotyki są już dziś ogólnie dostępne, ale warto wybierać te najlepszej jakości prebiotyki, probiotyki.Pod wpływem prebiotyków obniża się poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, dzięki czemu prebiotyki odgrywają nadzwyczaj ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy oraz w jej leczeniu. Ograniczają rozmnażanie szkodliwych, chorobotwórczych bakterii, równocześnie zwiększają perystaltykę jelit, jednocześnie przyspieszają usuwanie z organizmu złogów i substancji toksycznych. Ponadto prebiotyki przy pomocy probiotyków wspomagają działanie witaminy B7, B12 oraz witaminy K.