head

Wzmocnij odporność swojego organizmu: 3 najlepsze naturalne źródła probiotyków.

probiotyki
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Probiotyki

Zadaniem probiotyków jest ochrona organizmuprzed szkodliwym działaniem antybiotyków. Ponadto niwelują one negatywne skutki nadmiernego spożywania cukru i produktów przetworzonych naszpikowanych substancjami toksycznymi,  będącymi przyczyną wielu poważnych schorzeń układu pokarmowego. Leki i nieodpowiednia dieta znacznie obciążają organizm, zmniejszając tym samym  zdolność organizmu do samooczyszczania i detoksykacji, co w efekcie zwiększa ryzyko stanów zapalnych jelit.  

Probiotyki są nam potrzebne

Chcąc zachować dobre zdrowie układu pokarmowego należy uwzględnić w diecie odpowiednią ilość warzyw i owoców, warto również rozważyć przyjmowanie probiotyków. LINK  Probiotyki pomagają zachować naturalną równowagę flory jelitowej, tworząc korzystne środowisko dla dobrych bakterii. Według badań, które zostały opublikowane w British Journal of Nutrition, kobiety z nadwagą, które otrzymywały probiotyki przez 12 tygodni, zrzuciły więcej  kilogramów niż te, które w ogóle nie uwzględniały probiotyków w swojej diecie. Zgodnie z innymi badaniami, probiotyki pomagają złagodzić objawy IBS , IBD, egzemy i biegunki zakaźnej, a także mogą odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia alergii i przeziębienia.

Gorzka czekolada

Czekolada- ulubiony przysmak wielu z nas, może wpłynąć korzystnie również na układ trawienny. Być może brzmi to dziwnie, ale  prawdziwa czekolada, zawierająca minimum 70% kakao, jest niezwykle bogatym źródłem probiotyków i prebiotyków. Prebiotyki to pokarm dla mikroorganizmów żyjących w jelitach, które z kolei przekształcają cukry w związki, które łagodzą stany zapalne natomiast probiotyki, przyczyniają się do prawidłowej flory jelitowej.

Jogurt grecki

Najlepszym źródłem probiotyków są jak wiadomo jogurty. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po te naturalne, zawierające jak najmniej składników. Niestety na rynku jest wiele jogurtów, które zawierają sztuczne barwniki, aromaty, substancje zagęszczające, mnóstwo cukru, stosowane są w nich  regulatory kwasowości oraz konserwanty, które wpływają bardzo niekorzystnie na florę jelitową. Najlepszy jogurt probiotyczny jest wyrobiony z mleka i dwóch gatunków bakterii: Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus,  dodatkowo musi on zawierać również szczepy pałeczek kwasu mlekowego. Jogurty typu – greckiego są bogatym źródłem białka, jednak nie wszystkie zawierają również probiotyki: niektóre produkty po fermentacji poddawane są obróbce termicznej, która zwykle niszczy wszystkie aktywne żywe kultury, warto więc przeczytać etykietę produktu i poszukać jogurtu z oznaczeniem "żywe kultury bakterii"!

Zielony groszek

Rzadko kiedy groszek kojarzy nam  się z probiotykami,  a jednak warto wiedzieć, że to słodziutkie warzywo jest doskonałym źródłem probiotyków. Wyniki badań z roku 2014 opublikowane w Journal of Applied Microbiology potwierdziły, że groszek zawiera Leuconostoc mesenteroides, będący silnym probiotykiem. Ten probiotyk chroni i wzmacnia błonę śluzową, sprzyja trawieniu i zapobiega szkodliwemu działaniu substancji toksycznych. Zielony groszek pasuje do różnych sałatek, zapiekanek, zup , sosów, pamiętajmy, że naj k najlepszy jest  świeży nie ten z puszki!

 

Źródło:

http://www.webmd.com/digestive-disorders/what-are-probiotics

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.