head

Probiotyki: chronią nasze zdrowie

Probiotyki: chronią nasze zdrowie
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Probiotyki

Probiotyki to produkty żywnościowe lub suplementy diety, które zawierają bakterie probiotyczne.

Probiotyki są najważniejszym składnikiem flory jelitowej, która chroni nasze zdrowie. Przyjmowanie probiotyków może zredukować ryzyko powstawania wielu chorób. Probiotyki poprzez przywracanie równowagi mikroflory jelitowej wywierają korzystny wpływ na cały organizm człowieka.

Problemy trawienne, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, osłabiony układ odpornościowy, regularnie powtarzające się infekcje, choroby, które wymagają leczenia antybiotykami: wszystkie te dolegliwości  powstają na skutek zaburzonej  flory jelitowej. Poprzez podawanie probiotyków zawierających bakterie probiotyczne można łatwo pozbyć się tego typu problemów.

Probiotyki: Które wybrać?

Wybierając probiotyki powinieneś wcześniej przeprowadzić test, dzięki któremu poznasz skład swojej mikroflory jelitowej. Na podstawie wyników łatwiej będzie wybrać odpowiednie probiotyki. Może nie masz możliwości wykonania takiego testu, ale nie musisz się martwić wystarczy dostarczać organizmowi drogocennych szczepów bakterii. Dlatego też należy spożywać takie produkty jak np. produkty mleczne, glony morskie zawierające bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Należy się jednak liczyć z tym, że niektóre probiotyki mogą powodować wzdęcia, biegunki i inne problemy trawienne. W związku z tym najlepiej spożywać dobrej jakości suplementy diety  zawierające unikatową kompozycję żywych kultur organizmów probiotycznych. Kolejną zaletą takich suplementów jest to, że zawierają one znaczne ilości probiotyków, które są  niezbędne do rozmnażania pożytecznych  mikroorganizmów.

Probiotyki w trakcie kuracji antybiotykowej

Największą wadą antybiotyków jest to, że oprócz wirusów i szkodliwych bakterii  niszczą również  i szczepy dobroczynnych bakterii, co prowadzi do dalszego uszkodzenia flory jelitowej. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o stosowaniu probiotyków w czasie antybiotykoterapii. Probiotyk można zażywać jednocześnie z antybiotykiem, najlepiej jednak dwie godziny po przyjęciu antybiotyku.

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.