head

Czy przywrócenie flory jelitowej jest ważne?| Wpływ jelita na mózg

Dlaczego ważne jest przywrócenie flory jelitowej?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Probiotyki

Co mają wspólnego jelita z mózgiem i dlaczego w celu dobrego samopoczucia ważne jest przywrócenie flory jelitowej? Od nas możesz dowiedzieć się, co się dzieje jeśli nie uważamy na bakterie jelitowe.

Wiemy, że nasz układ trawienny ma duży wpływ na nasz nastrój, ale kto by pomyślał, że ma również wpływ na nasze zachowanie? A przecież to stwierdzenie jest prawdziwe, bowiem coraz więcej badań naukowych potwierdza, że nieuzasadnione złe samopoczucie i obawy mogą pochodzić z naszych jelit.

Ścisły kontakt

Jelita i mózg od wieku niemowlęcego współpracują ze sobą. Stajemy się spokojniejsi gdy jesteśmy najedzeni, ale jesteśmy zdesperowani, jeśli mamy pusty żołądek i możemy być marudni od wzdęć. Wszyscy również doświadczyliśmy już tego, że w sytuacji stresowej żołądek nam się „przewraca” i mamy biegunkę. Dwa proste, ale dobre przykłady na to, jak ścisły jest związek pomiędzy układem trawiennym i neurochemią mózgu. Pierwsze opracowanie dotyczące wpływu jelit na mózg ludzki zobaczyło światło dzienne w 2013r. Wyniki badań potwierdziły, że po czterotygodniowym spożywaniu mieszanki pewnych bakterii niektóre obszary mózgu, wśród nich centrum przetwarzania emocjonalnego i bólu z pewnością ulegają zmianie.

Jelita i szczęście

Zaburzenia równowagi flory jelitowej w dużym stopniu mają również wpływ na nasz nastrój i zachowanie, ponieważ komórki ściany jelitowej produkują 95 procent serotoniny odpowiedzialnej za regulację nastroju, która wraz z innymi substancjami przejmującymi bodźce pomaga w przemieszczaniu się pożywienia w  przewodzie jelitowym. Serotonina nazywana również „hormonem szczęścia” w dużym stopniu ułatwia nerwom poruszanie umięśnionej  ściany jelitowej i służy jako niezbędna molekuła sygnalizująca. Jeśli nieodpowiednio odżywiamy bakterie probiotyczne, szkodzimy w ten sposób naszemu zdrowiu mentalnemu. Bez przywrócenia flory jelitowej narażamy się na niepokój i depresję, ale najnowsze badania powiązały uszkodzoną florę jelitową z takimi zmianami układu nerwowego, jak sclerosis multiplex, Alzheimer i choroba Parkinsona.

Czy wiesz, że?

Bakterie probiotyczne są ważną częścią naszego życia i odgrywają kluczową rolę nie tylko w przywracaniu flory jelitowej. W małej ilości wytwarzają antybakteryjne związki chemiczne i substancje ochronne, które rozsiewają w okolicach obcych bakterii.

 

Wykorzystana literatura:

Giulia Enders: Sprawy jelit – Cudowny świat jelit i dobre trawienie

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.