head

Przyjazne probiotyki

Przyjazne probiotyki
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Probiotyki

Korzyści, płynące z podawania probiotyków

Probiotyki wywierają na organizm człowieka liczne dobroczynne wpływy. Prawidłowe działanie układu pokarmowego to jeden z sekretów długowieczności. Badania naukowe potwierdzają istnienie korelacji pomiędzy długowiecznością poszczególnych ludzi, a regularnym spożywaniem przez nich dużych ilości jogurtu, obecne bowiem w jogurcie bakterie kwasu mlekowego hamują działalność bakterii gnilnych i toksynotwórczych w jelitach. Potrawa zawdzięcza swoje prozdrowotne działanie nie tylko kulturze bakterii jogurtowych, wszak podobnie do mleka zawiera sporo ważnych substancji odżywczych i bioaktywnych.
Częstotliwość występowania zachorowań alergicznych związana jest między innymi z rozpowszechnieniem zachodniego stylu życia, które cechuje zmieniona flora bakteryjna jelit.

Czym są probiotyki?

Probiotyki to właściwie wyselekcjonowane kultury bakterii mlekowych lub bifido. Ich niezwykle ważna rola polega na tym, że przeżywając niszczące działanie kwasu żołądkowego, kwasów żółciowych i enzymów trawiennych, wywierają dobroczynne działanie w jelicie cienkim. Środowiskiem naturalnym bakterii mlekowych jest jelito cienkie, a bakterii bifido – jelito grube.

Probiotyki to suplementy diety, zawierające korzystne dla zdrowia człowieka żywe drobnoustroje. Bakterie mlekowe wykorzystuje się często w przemyśle spożywczym, ponieważ posiadają zdolność przekształcania cukrów – w tym laktozy – wraz z innymi węglowodanami w kwas mlekowy. Nadaje to potrawom – np. jogurtom – charakterystyczny, kwaskowaty smak. Jogurt obniża pH organizmu, dzięki czemu hamuje rozmnażanie szkodliwych drobnoustrojów, jak również przyczynia się do zapobiegania zakażeniom układu pokarmowego.

Których z chorób można uniknąć za pomocą włączenia probiotyków do naszego jadłospisu?

  • likwiduje zaparcia
  • zwiększa częstotliwość oddawania stolca


Jak wiadomo, 70% komórek układu immunologicznego mieści się w jelitach. Większość probiotyków niezwykle wrażliwie reaguje na obecność antybiotyków. Niestety, podawane doustnie antybiotyki mogą powodować skutki uboczne w postaci biegunki.  Podawaniem dobrych bakterii, czyli probiotyków można złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS).

Przywrócenie normalnej flory bakteryjnej w jelitach odgrywa dużą rolę w leczeniu poszczególnych dolegliwości, jak na przykład:

  • zaparcia
  • biegunki, spowodowane działaniem antybiotyków
  • stany zapalne jelit
  • profilaktyka i leczenie nietolerancji laktozy


Stosowanie probiotyków jest skuteczną pomocą w przypadku wszystkich symptomów i chorób, związanych z zachwianiem równowagi flory bakteryjnej w jelitach. Dzięki probiotykom możesz łatwo zaradzić chronicznym zaburzeniom trawienia, powodującym zaparcia, wzdęcia lub biegunki, ponadto możesz stawić czoła zespołowi jelita drażliwego, zapaleniu pochwy czy zakażeniom, ściśle związanym z osłabieniem układu odpornościowego, jak na przykład Candida. Regularne stosowanie probiotyków przyczynia się również do obniżenia poziomu cholesterolu.

Utrzymanie zdrowego stylu życia wymaga powstrzymania się od spożywania białego cukru, tłuszczu zwierzęcego, węglowodanów, napojów alkoholowych i odzwyczajenia się od palenia. Ważne jest wprowadzenie do jadłospisu potraw probiotycznych, jakim są chudy jogurt naturalny, kefir, tofu. Zmiana stylu życia musi iść w parze z systematycznym przeprowadzaniem kuracji detoksykującej i oczyszczającej jelita. Stosujmy probiotyki, zawierające jak najwięcej kultur bakterii probiotycznych.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.