head

Jakie zalety mają kapsułki o przedłużonym uwalnianiu składników?

Jakie zalety mają kapsułki o przedłużonym uwalnianiu składników czynnych?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Probiotyki

Kiedy tabletki o normalnym uwalnianiu rozpadają się na pewnym odcinku przewodu pokarmowego i ich składniki czynne w stosunkowo krótkim czasie są wchłaniane, to zawartość kapsułek o przedłużonym uwalnianiu (retard) stopniowo przenika do organizmu. Długotrwałe działanie ma liczne zalety.

Proszek lub granulat zawarty w kapsułkach o przedłużonym uwalnianiu składników czynnych jest wytwarzany w takim specjalnym procesie, dzięki któremu można regulować prędkość uwalniania się składników czynnych. Kapsułki ze względu na indywidualne ukształtowanie – w swoim nadzieniu lub w osłonce zawierają specjalne substancje pomocnicze – przez dłuższy czas wolno wydzielają będące w nich substancje czynne, zapewniając  powolniejsze, jednolite wchłanianie. Korzystając z nich możemy zapewnić dłuższe działanie oraz równomierniejszy podział substancji czynnych. Ponadto kształt kapsułki oznacza ochronę również przed oddziaływaniem środowiska, ponieważ powłoka kapsułki chroni przed światłem, powietrzem i wilgocią, dzięki czemu dłuższa jest jej trwałość. Dlatego też z chęcią napełniane są w nie witaminy, zioła oraz szczepy bakterii  probiotycznych i prebiotycznych. W trakcie produkcji powłoka kapsułek o przedłużonym uwalnianiu składników czynnych przeważnie pokrywana jest acido resistente, tj. powłoką odporną na kwasy żołądkowe, tak więc powstają kapsułki rozpuszczające się w jelicie. Do osłonki kapsułek głównie używana jest żelatyna pochodzenia zwierzęcego, natomiast istnieje również pochodzenia roślinnego. Kapsułki celulozowe mogą spożywać wegetarianie oraz weganie, ich podstawowe surowce składają się wyłącznie z pochodnych roślinnych.  

Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu składników czynnych wystarczy zażywać raz dziennie, zabrania się ich otwierania lub rozgryzania. 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.