head

Jak jest powiązany stan flory jelitowej z jakością snu?

Jak jest powiązany stan flory jelitowej z jakością snu?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Probiotyki

Jak połączona jest jakość snu z żywymi mikroorganizmami w ludzkim organizmie? Odpowiedzi na to pytanie szukali naukowcy, którzy badali powiązania między nawykami snu, florą jelitową i elastycznością poznawczą.

Naukowcy z Uniwersytetu Kent State w Ohio wykazali, że zła jakość snu związana jest z niską proporcją bakterii Verrucomicrobia i Lentisphaerae. W badaniu wzięło udział 37 starszych osób, przeciętnie w wieku 65 lat, które przekazały próbki stolca i dane dotyczące jakości snu.  

Zgodnie z opracowaniem opublikowanym w fachowym czasopiśmie Sleep Medicine niski poziom bakterii Verrucomicrobia i Lentisphaerae nie tylko może być powodem złego snu, ale w sposób pośredni może zwiększyć zaburzenia przemiany materii i szansę utycia. Oprócz tego niewystarczająca ilość snu pogarsza elastyczność poznawczą związaną z wiekiem (to zdolność szybkiego i odpowiedniego przystosowania się do zmieniających się warunków).

Mózg i układ jelitowy komunikują się ze sobą

Naukowcy coraz więcej uwagi poświęcają osi jelito-mózg, to znaczy dwukierunkowemu wzajemnemu oddziaływaniu pomiędzy jelitem i mózgiem. Okazało się, że częściowe pozbawienie snu zmienia florę jelitową, ale praca na zmiany oraz zespół nagłej zmiany strefy czasu  również może być połączony z dysbiozą. W związku z tematem została opublikowana w Huffington Post praca badacza snu dr Michael J. Breus, w której wyjaśnia on, że flora jelitowa  wpływa poprzez sen na nasz nastrój i uczucia, jak również oddziałuje na hormony regulujące cykl snu i czuwania oraz zdolność wytrzymywania bólu. Uszkodzona flora jelitowa może być powiązana z depresją, niepokojem i zaburzeniami snu, ale prawdą jest również to, że funkcjonowanie naszego mózgu wpływa na stan flory jelitowej. Tak więc sen i flora jelitowa wzajemnie oddziałują na siebie, to znaczy jest ścisła zależność pomiędzy układem trawiennym i neurochemicznym funkcjonowaniem mózgu.

Probiotyki wpływają na sen

W związku z powiązaniem pomiędzy jelitem-mózgiem i snem rzecznik prasowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Probiotycznego powiedział, że bardzo ciekawym pytaniem jest to, jak probiotyki wpływają na sen.  „Kilka przeprowadzonych badań koncentrowało się na związku pomiędzy stresem i stanem jelit. Oczywiście, jeśli probiotyki mogą łagodzić stres lub niepokój  i problemy układu trawiennego,  to może mieć to wpływ na sen. Być może probiotyki w pewnych warunkach mogą poprawić jakość snu, ale ten obszar wymaga dalszych badań.”

Wyniki badań, które zostały dotychczas przeprowadzone pozwalają na wyciągnięcie wniosków, że istnieje związek pomiędzy jakością snu, składem flory jelitowej i elastycznością poznawczą w przypadku zdrowych osób dorosłych w starszym wieku, tj. zlikwidowanie braku bakterii probiotycznych może oznaczać alternatywne rozwiązanie zamiast leków.

źródło:

https://www.nutraingredients.com/Article/2017/11/07/Study-finds-link-between-gut-microbiota-sleep-quality-and-cognitive-flexibility/?utm_source=Newsletter_SponsoredSpecial&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter%2BSponsoredSpecial&c=BwveObaBxK9qZuv6JZOClQ%3D%3D

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.