head

Lecznicza inulina | Regeneruje florę jelitową

Inulina: jakie ma dobroczynne właściwości?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Probiotyki

Spożywanie inuliny staje się powszechnie lubiane. Ten niestrawny, rozpuszczalny w wodzie błonnik roślinny nie tylko zastępuje cukier, ale dobroczynnie wspiera również przewód pokarmowy.  W pełni regeneruje florę jelitową, dlatego też pozytywnie wpływa na zdolność obronną organizmu.

 

Specjalność inuliny kryje się w tym, że ma właściwości prebiotyczne czyli jest takim pożywieniem, którego nie jesteśmy w stanie strawić, natomiast służy za pożywienie dla bakterii probiotycznych produkujących niezbędne witaminy.

Łatwo dostępna

Inulina znajduje się w wielu ogólnie lubianych artykułach spożywczych. Wspaniałym jej źródłem jest cebula, banan oraz szparagi, czosnek, karczochy i korzeń cykorii, które również mają jej pod dostatkiem.  

Ponieważ nie jest wchłaniana do jelita cienkiego, tylko w jelicie grubym rozpoczyna się jej fermentacja i wspomaga ona rozmnażanie bifidobakterii oraz laktobacillus, dlatego wpływ na florę jelitową jest nadzwyczaj duży. Głównie zalecana jest tym osobom, które spożywają mało warzyw i owoców, są na rekonwalescencji po leczeniu antybiotykami lub cierpią na problemy żołądkowe.

Na co jest dobra?

Inulina oprócz pozytywnego wpływu na florę jelitową poprawia przemianę materii (przyspiesza odchudzanie), eliminuje zbytnie powstawanie gazów, tak więc i wzdęcia. Skutecznie pomaga przy zaparciach, sprawia, że wypróżnianie jest systematyczne, dzięki czemu łagodzi objawy  zespołu jelita drażliwego (IBS) i choroby Leśniowskiego-Crohna. Ponieważ funkcjonowanie układu odpornościowego w dużej mierze zależy – często z powodu uszkodzenia przez antybiotyki, stresu, nikotyny i alkoholu  - od stanu flory jelitowej, wzmacnia zdolności obronne organizmu o tyle, że może zmniejszyć ryzyko powstania nowotworów, a głównie powstania raka jelita grubego. Oprócz tego inulina doskonale zastępuje rafinowany cukier z buraka cukrowego, ponieważ nie wpływa na poziom cukru we krwi, tak więc jest proponowana również cukrzykom, a ponadto dzięki jej spożywaniu organizm łatwiej i w większej ilości wykorzystuje wapń, żelazo i magnez.

Czy ma działanie uboczne?

Inulina u niektórych osób wywołuje reakcję alergiczną, astmę, wysypkę, stany zapalne skóry. Zbyt duże jej spożywanie może prowadzić do wzdęć, skurczy brzucha. Kobietom w ciąży i karmiącym nie zalecamy jej spożywania!

 

źródło:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1048-inulin.aspx?activeingredientid=1048&activeingredientname=inulin

http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/inulin-uses-and-risks

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.