head

Formowanie flory jelitowej – Decyzja o losie zapada przy narodzinach

Jak kształtuje się flora jelitowa?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Probiotyki

 

Układ trawienny płodu jest jeszcze pozbawiony bakterii, ale w momencie przyjścia na świat rozpoczyna się kolonizacja mikroorganizmów. U tych dzieci, które przyszły na świat przy pomocy cesarskiego cięcia lub z powodu wcześniejszego porodu trafiły do inkubatora, ewentualnie są karmiony mlekiem zmodyfikowanym tworzenie się flory jelitowej nie będzie prawidłowe. Natomiast brak bakterii probiotycznych  jet źródłem licznych chorób.  

                                                                                        

W momencie narodzin w kanale rodnym poprzez usta i odbyt bakterie dopochwowe matki trafiają do organizmu dziecka, natomiast karmienie piersią sprzyja bakteriom bifido i lacto. Ten proces prowadzi do ukształtowania się zdrowej flory jelitowej, jeśli natomiast dziecko nie urodziło się w naturalny sposób lub w czasie karmienia nie otrzymywało mleka matki, ukształtowanie się flory jelitowej potrwa dłużej jak również nie będzie ona idealna.

Wygodny poród

W zachodnim społeczeństwie modne stało się cesarskie cięcie: zaplanowane, eleganckie z niewielką ilością nieprzyjemności. Natomiast w ten sposób urodzone niemowlęta nie stykają się z kanałem rodnym, gdzie połowa bakterii to Lactobacillus. Bakterie budujące ich florę jelitową niekoniecznie będą pochodzić ze specyficznych komórek ich matek, w istocie będę zebrane stąd i stamtąd. Z powodu niekorzystnego składu flory jelitowej, ze względu na zmniejszoną obecność Lactobacillus, mogą powstać stany zapalne układu jelitowego, co między innymi prowadzi do koszmarów rodzicielskich, czyli ostrego bólu brzucha (kolki). Tak więc jeśli mowa jest o przeżyciu, bakterie jelitowe są nadzwyczaj ważne: tworzą linię obronną przeciwko stale atakującym organizm szkodliwym mikroorganizmom oraz produkują witaminy witalne takie jak witamina K2.  

Brak karmienia piersią

Przy karmieniu piersią kolonizacja bakterii następuje w jednoznaczny sposób. Uzyskana w ten sposób we florze jelitowej przewaga bakterii Bifidobacterium i Lactobacillus może zapobiec przed rozwojem patogennych bakterii. Natomiast, jeśli dziecko w pierwszych latach swojego życia otrzyma zbyt mało  bifidobakterii, jest większe prawdopodobieństwo tego, że będzie miało nadwagę, alergię lub będzie cierpieć na na stany zapalne jelita, niż w przypadku dzieci, które otrzymały znacznie więcej tych bakterii. Brak Lactobacillusów sprzyja rozmnażaniu się grzybów.  

Czy wiesz, że?

Stan flory jelitowej w dużym stopniu wpływa również na stan naszego mózgu, ponieważ mózg i układ jelitowy są w stanie komunikować się pomiędzy sobą. Bakterie jelitowe pozytywnie wpływają na nastrój, natomiast zła flora jelitowa może prowadzić do chorób psychicznych. Nieodpowiednia flora jelitowa w późniejszym czasie może prowadzić do depresji, obsesji, niepokoi i ataków paniki.

 

 

Wykorzystana literatura:

Giulia Enders: Sprawy jelit – Cudowny świat jelit i dobre trawienie

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.